Breaking News

МАРКЕТИНГ

Ликовната колонија Галичник во контекст

Имплементацијата на предностите на новата ера во античкиот амбиент на прекрасниот Галичник е како додавање на ново ткиво во организам со дефинирана стратиграфија. Хабитусот помеѓу старото и новото се издигнува во синтеза, синергија, надградба, современост со нагласен културен предзнак. Постојаните мешања и меѓу националниот белег, македонската гордост: културата на нашата …

Повеќе »

ПАТНИЧКО ОСИГУРУВАЊЕ ОД „ВИНЕР ОСИГУРУВАЊЕ“ ЗА БЕЗГРИЖЕН ЛЕТЕН ОДМОР

Патничкото осигурување е една од најважните работи кои треба да ги понесете со себе кога патувате надвор од државата. Затоа внимателно одберете пакет на осигурување според вашите потреби преку реномирана и доверлива осигурителна компанија. За ваш безгрижен летен одмор, ВИНЕР – Виена Иншуренс Груп АД Скопје, нуди повеќе пакети за …

Повеќе »

ИНФОРМАЦИЈА ДО СИТЕ СТУДЕНТИ: НОВА Виза ДЕБИТНА КАРТИЧКА НА ШПАРКАСЕ БАНКА ВО СОРАБОТКА СО МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ОБРАЗОВАНИЕ И НАУКА

Ни претставува особена чест и задоволство да ве информираме дека Шпаркасе Банка ќе биде вашиот партнер и поддршка во процесот на имплементација на Законот за студентски оброк во согласност со не финансискиот Договорот склучен со Министерството за образование и наука. Исплатата на студентскиот оброк за оваа студентска година ќе се …

Повеќе »

Огласувачите од Македонија отсега можат да ги таргетираат корисниците на Pinterest на глобалните пазари

Денес, Httpool на Aleph, водечкиот светски провајдер за дигитално огласување кој покрива над 50 држави, го објави своето интернационално партнерство со Pinterest, платформата за визуелна инспирација. Ова партнерство му овозможува на Httpool на Aleph да нуди решенија за огласување на Pinterest на својата мрежа на клиенти ширум Балканот. Httpool на …

Повеќе »

Потпишан договор меѓу МОК и ЕОК за организација на Европскиот олимписки младински фестивал во Скопје во 2025 година

Претседателот на Македонски олимписки комитет, Даниел Димевски и генералниот секретар, Сашо Поповски заедно со претседателот на ЕОК (Европски олимписки комитет), Спирос Капралос вчера во Марибор, Словенија потпишаа меморандумот за организација на Европскиот олимписки младински фестивал во Скопје во 2025 година. Договорот содржи делови кои се однесуваат на основните принци на …

Повеќе »

Скопје ќе биде домаќин на Европски олимписки младински фестивал во 2025 година

Управниот одбор на Европскиот олимписки комитет (ЕОК) ја прифати кандидатурата на МОК, во 2025 година градот Скопје да биде домаќин на 18. издание на летниот Европски олимписки младински фестивал (ЕОМФ). Претседателот на МОК, Даниел Димевски и градоначалничката Данела Арсовска денес официјално ќе го преземат знамето на ЕОК како симбол за …

Повеќе »

ПАТУВАЈТЕ БЕЗГРИЖНО СО ПАТНА АСИСТЕНЦИЈА ОД ВИНЕР ОСИГУРУВАЊЕ

Еден од приоритетите на Винер – Виена Иншуренс Груп АД Скопје како општествено одговорна компанија е да се грижи за своите клиенти и да обезбеди осигурителни покритија со кои тие добиваат целосна сигурност, но и помош и поддршка секогаш кога таа им е најпотребна. Така, покрај осигурување од автомобилска одговорност, …

Повеќе »

Кој беше Кире Костов?!

По подолго боледување, на 73 годишна возраст, во Скопје почина композиторот и диригент Кире Костов. Беше долгогодишен член на Сојузот на композитори на Македонија. Искрено сочувство до целото семејство… Костов е роден 1949 година во Битола. Средно музичко училиште завршил во Битола. Уште во тој период активно учествувал во културно-забавното …

Повеќе »

Во ноември ќе се одржи 6. Годишна регионална конференција за е-трговија

Под мотото „Redefining E-commerce: A(I) New Era!” на 14 ноември во Националната опера и балет во Скопје ќе се одржи шестата годишна конференција за е-трговија, која од лани има регионален карактер и која е во организација на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија – АЕТМ. Конференцијата годинава ќе се одржи во …

Повеќе »

Светска премиера на филмот „Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски на филмскиот фестивал во Венеција

    Македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ во режија и по сценарио на Горан Столевски, а во продукција на Лист Продукција – Скопје, својата светска премиера ќе ја има на 80. издание на филмскиот фестивал во Венеција, што ќе се одржи од 30 август до 9 септември оваа година. „Домаќинство …

Повеќе »