Breaking News

ЛОКАЛНО

Донесена Одлуката за Одборот за наградата „11 Октомври”, опозицијата не даде поддршка

Собранието на Република Северна Македонија ја донесе Одлуката за разрешување и именување претседател и членови на Одборот за доделување на Државната награда „11 Октомври”. Одлуката не доби поддршка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. Тие изнесоа забелешки и негодувања на изборот на членовите на Одборот. Како што рече Ане Лашковска, …

Повеќе »

Се е подготвено за манастирската слава во Пречиста Кичевска

Во манастирот „Пресвета Богородица-Пречиста“- Кичево се е подготвено за одбележување на патронот Рождество на мајката божја или кај народот попозната како Мала Богородица, информираа од сестринството на манастирот. По тој повод упатуваат покана до верниците заедно достоинствено да го одбележат празникот. – Во пресрет на големиот празник на Царицата небесна, …

Повеќе »

На УКРО почна подготовката за поставување на новиот аксцелератор

На Универзитетската клиника за радиотерапија и онкологија (УКРО) ќе се инсталира  линеарен аксцелератор за потребите на онколошките пациенти. На клиниката денеска почна деинсталацијата на постојниот систем за радиотерапија, односно линеарниот акцелератор 356, стар околу 20-тина години.  Како што соопшти Министерството за здравство, во тек се подготвителните активности за инсталација на …

Повеќе »

Протестен марш на Независниот синдикат на судска администрација  во Скопје

Протестен марш во организација на Независниот синдикат на судска администрација се одржува попладнево во Скопје. Маршот започна од пред платото на Основен Кривичен и Граѓански суд во Скопје, а ќе заврши пред зградата на Судски совет. Меѓу барањата на Синдикатот се и зголемување на платата за 78 проценти од минимална …

Повеќе »

Северна Македонија домаќин на регионалните работилници на UNECE на тема отпад, климатски промени и управување со ризици од катастрофи

Министерката за животна средина и просторно планирање Каја Шукова ја отвори првата работилница посветена на отпадот „Политики и практики базирани на Прегледот на состојбите во животната средина на Економска комисија за Европа на Обединетите Нации (UNECE)“, што денеска и утре се оджува во Скопје. Како што соопшти МЖСПП, по првата …

Повеќе »

Претседателот на ДС Павле Трајанов поднесе иницијатива до Уставниот суд за преиспитување на уставноста на измените на Кривичниот законик

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, денеска до Уставниот суд поднесе иницијатива за преиспитување на уставноста на последните измени на Кривичниот законик, со кои се намалуваат казните за злоупотреба на службената должност и злосторничко здружување и се предвидува декриминализација на кривичното дело поврзано со јавните набавки на штета на државата, …

Повеќе »

Левица: Инспекторатот за јазици констатира незаконитост кај лекарските извештаи само на албански јазик

По претставката што правниот тим на Левица ја поднесе против доктор Кастриот Аџиреџа од Тетово, кој лекарските извештаи ги издаваше само на албански јазик, Инспекторатот за јазици при Министерството за правда издаде решение со кое се утврдува дека има прекршување на законот од страна на докторот. Имено, Инспекторатот по извршениот …

Повеќе »

МОН: Со широка поддршка продолжува реформата на основното образование

Реформата на основното образование ќе продолжи согласно предвидената динамика, затоа што ги дава очекуваните ефекти. Предизвици постојат и тие се надминуваат преку заеднички пристап, а во меѓувреме е добредојдена секоја добронамерна сугестија која би можела да го олесни спроведувањето и да ја подигне нејзината ефикасност и ефективност.  Ова било констатирано …

Повеќе »

Анализа на УНДП: Северна Македонија да вложи во создавање пристојни работни места, научни истражувања и поттикнување одржлива економија

Програмата за развој на Обединетите Нации (УНДП) објави глобално истражување, што детектира дека добросостојбата на луѓето и на планетата, премногу често зависи од рамнотежата на фискалните и финансиските ограничувања. Станува збор за анализата на целите за одржлив развој, реализирана во соработка со 95 земји во развој, вклучително и Северна Македонија, …

Повеќе »

Владата ќе одржи седница

Владата на Република Северна Македонија денеска ќе одржи седница. Од владината прес-служба посочуваат дека за заклучоците и одлуките на седницата јавноста ќе биде информирана по завршувањето. дма/Фото: МИА архива . Извор: МИА

Повеќе »