Breaking News

ЛОКАЛНО

МВР Билтен (ДПЛ)

Вчера во 21:30 часот во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица ги лишиле од слобода Г. П. (41) од Струмица и 39-годишната И. Ц. од село Куклиш, струмичко. При преглед кај нив, кај Г. П. бил пронајден и одземен хероин. По преземени мерки и активности било дојдено до сознание дека …

Повеќе »

Началникот на ГШ Ѓурчиновски на конференција на Воениот комитет на НАТО во Норвешка

Началникот на Генералштабот на Армијата на Република Северна Македонија, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, од денеска е во официјална посета на Норвешка, каде што утре во Осло ќе учествува на годишната конференција на Воениот комитет на НАТО, во формат на началници на генералштабови. -Началникот на Генералштабот за време на конференцијата со началниците …

Повеќе »

Во Скопје се одржа протестен марш за пожарот во модуларната болница во Тетово

Под мотото „32 години, 32 години корупција што убива“ претставници на семејствата на 14 луѓе кои ги загубија своите животи во пожарот во модуларната болница во Тетово денеска во Скопје одржаа протестен марш поради, како што посочија, незадоволство од работата и постапките на Обвинителството. Протестниот марш почна од пред плоштадот …

Повеќе »

Средба Џафери-Памер: Постои голем потенцијал за проширување на областите на економијата и туризмот

Претседателот на Собранието, Таљат Џафери, денеска се сретна со новоименуваниот амбасадор на Република Австрија, Мартин Памер. Џафери се осврна на добрата динамика на возвратни посети и средби на сите нивоа меѓу двете држави, како и водечката улога на Австрија во странските инвестиции во нашата земја, додека Памер истакна дека постои …

Повеќе »

Маричиќ за „Јуроњуз“: Предвремените избори не се решение

– Сметаме дека предвремените избори не се решение за ништо, напротив мислам дека имаме доволно време да работиме на убедување на дел од опозицијата или во целост за да ги поддржи уставните амандмани, наместо да одиме на брзи избори би требало да го искористиме времето за оваа тешка одлука, рече …

Повеќе »

Врховниот суд донесе пресуда за случајот „Монструм“ со која жалбите на обвинетите се одбиваат како неосновани 

Врховниот суд на Република Северна Македонија ги одби како неосновани жалбите на обвинетите за случајот „Монструм“ и ја потврди во целост пресудата на Апелациониот суд Скопје од 31 март 2022 година. – Постапувајќи во случајот познат во јавноста како „Монструм“, по одржаната јавна седница на ден 27. 06. 2023 година …

Повеќе »

Локализиран пожарот кој избувна денеска во поранешената фабрика „ОХИС”

Локализиран е пожарот кој избувна денеска во поранешената фабрика „ОХИС”. Таму сѐ уште се екипите на Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје и нема информации за горење на какви било опасни материи, информираат од Центарот за управување со кризи (ЦУК). Според пријавата преку бројот за итни повици Е-112, како што …

Повеќе »

ЈП Дрисла поднесе кривични пријави против лица кои објавуваат „дезинформации со фалсификувани фотографии“

Јавното претпријатие депонија Дрисла соопшти дека поднело кривични пријави за објавувањето на фотографии на социјалните мрежи и дел од порталите за коишто од депонијата тврдат дека тие не се од Дрисла.  – ЈП депонија Дрисла најостро ги демантира лагите објавени на социјалните мрежи и дел од порталите за несоодветно третирање …

Повеќе »

Ќе се преземат активности за подобрување на состојбите и спречување на корупцијата во затворскиот систем, насилството и соодветен третман

Министерството за правда денеска соопшти дека ќе се интензивира реализацијата на проектот за „Реконструкција на казнено-поправните установи во Република Северна Македонија“, што се спроведува со кредит од Банката за развој на Светот на Европа. На средбата со вицегувернерот на Банката за развој на Совет на Европа, Томаш Бочек и Арно …

Повеќе »