Tag Archives: ЕКОНОМИЈА

ССМ: Заменик претседателот на ИТУЦ со поддршка на ССМ, поддршка и од HAK – IS од Турција

СООПШТЕНИЕ – Денеска, Претседателот на ССМ, Слободан Трендафилов и потпретседателот на ССМ за јавен сектор Трпе Деаноски остварија средба со Махмуд Арслан, Заменик Претседателот на Меѓународната конфедерација на синдикати (ITUC), член на Извршниот комитет на Европската конфедерација на синдикати (ETUC) и Претседател на HAK – IS Конфедерација на синдикати од …

Повеќе »

Едукативен настан: Истражувањата покажуваат дека екстрактите од канабис имаат голем потенцијал во третманот на различни заболувања

СООПШТЕНИЕ – Најновите трендови и резултати од истражувањата за употребата на канабисот во медицински цели беше тема на вчерашниот едукативен настан, која се одржа под наслов „Клиничката перспектива за медицинската употреба на масло од канабис (CBD/THC), во третман на болка“. Во рамките на настанот домашни и странски експерти, покрај презентацијата …

Повеќе »

ЕСМ: Субвенции за топлинска енергија за домаќинствата и оваа грејна сезона

ЕСМ Снабдување со топлина денеска преку соопштение информира дека субвенции на цената на топлинска енергија за домаќинствата ќе има и оваа грејна сезона. – Фактурите за топлинска енергија за грејна сезона 2023/2024, кои ќе се испорачуваат до потрошувачите од категоријата домаќинства во следниот период, а се однесуваат на месеците јануари, …

Повеќе »

Трајковски: Секој кој применува нечесни трговски практики, ќе биде санкциониран

Директорот на Пазарниот инспекторат Горан Трајковски денеска во објава на Фејсбук напиша дека Инспекторатот нема да го чека утрешниот ден, односно прекинувањето на важноста на мерката за гарантирани цени и најави дека инспекторите и денеска ќе излезат на терен. – Никој не е над законот, а оној кој ќе применува …

Повеќе »

Невработеноста во Германија и во февруари изнесува 5,9 отсто

– Стапката на невработеност во Германија во февруари изнесува 5,9 отсто, што е исто како и минатиот месец, а бројот на невработени се зголемил за 11. 000 месечно на 2,713 милиони. Аналитичарите очекуваа дека бројот на невработени во Германија ќе се зголемува за 5. 000 месечно, пренесува Блумберг. Невработеноста во …

Повеќе »

Рендевска: Инспекторите ќе ја следат состојбата со цените на терен, очекуваме и маркетите да бидат во функција на граѓаните

Инспекцискиот совет најавува дека ќе ја следи состојбата со цените на прехранбените производи по прекинување на важноста на мерката за гарантирани цени, но оттаму велат дека треба малку да се остави и на совеста на производителите и на трговците кои треба да бидат во функција на граѓаните.  – Сведоци сме …

Повеќе »

Советот на НБ: Промени кај задолжителната резерва заради натамошно јакнење на денаризацијата и долгорочното штедење

Советот на Народната банка, на вчерашната редовна седница, ја усвоил одлуката за задолжителна резерва, што предвидува сет од сеопфатни мерки главно насочени кон натамошна поддршка на процесот на денаризација во банкарскиот сектор и зголемување на долгорочното штедење во банкарскиот систем, соопштија денеска од Кабинетот на гувернерот. Воедно, мерките овозможуваат и …

Повеќе »

Членките на ЕУ ја поддржаа Стратегијата на ЕИБ за справување со современите предизвици 

Министрите за финансии на земјите членки на ЕУ ја поддржаа Стратегијата на Европската инвестициска банка за поддршка на приоритетите на Унијата и за успешно справување со глобалните предизвици на денешницата.  Стратегијата првенствено е насочена кон цели и активности во рамките на ЕУ, но во еден дел фокус е ставен и …

Повеќе »

Измените на Законот за платежни услуги и платни системи на Комисијата за финансирање и буџет

Во Собранието денеска седница ќе одржи Комисијата за финансирање и буџет, на која треба да се дискутира по Предлог на законот за изменување и дополнување на Законот за платежни услуги и платни системи, по скратена постапка. Како што стои во образложението објавена на собраниската веб-страница, основната цел на предложените измени …

Повеќе »

Јанкоски: Народната банка ги едуцира граѓаните како да се заштитат од измами преку сомнителни пораки

Народната банка соопшти дека обезбедува финансиска едукација преку која ги информира граѓаните за ризиците од кибернапади, како што е измамата преку сомнителни пораки (фишинг). Според Банката, брзиот технолошки развој и дигитализацијата, отворањето на ИТ-системите кон надворешни платформи за комуникација, сѐ повисокиот износ на електронски трансакции, наметна потреба од јакнење на …

Повеќе »