Breaking News

СВЕТ

Палестинскиот премиер поднесе оставка

– Палестинскиот премиер Мохамед Штајех денеска изјави дека поднел оставка и својата одлука му ја пренел на палестинскиот претседател Махмуд Абас. Штајех рече дека поднел оставка за да изгради поширок консензус меѓу Палестинците за политичките аранжмани по израелската војна против Хамас во Појасот Газа. Потегот доаѓа во време на зголемен …

Повеќе »

Земјотрес со интензитет од 5,1 степен ја погоди западна Јапонија, нема опасност од цунами

Земјотрес со интензитет од 5,1 степен според Рихтеровата скала е регистриран денеска во префектурата Ехиме во западна Јапонија, соопшти Националната метеоролошка служба. Епицентарот на земјотресот бил во северозападниот дел на Ехиме на островот Шикоку, на длабочина од 50 километри. Нема извештаи за жртви или материјална штета. Не е објавена опасност …

Повеќе »

Се појави досега необјавено интервју на Навални: Корумпирани претставници кои живеат во Лондон му помагаат на Путин да ги скрие „валканите пари“

Неодамна починатиот руски опозициски лидер Алексеј Навални во едно од досега необјавените интервјуа, критикува корумпирани официјални претставници кои живеат во Лондон и, како што сметаше, му помагаат на режимот на Владимир Путин „да ги скрие валканите пари“. До тоа интервју од февруари 2020 година дојде „Скај њуз“, а освен нападите …

Повеќе »

Нетанјаху: Офанзивата во Рафа може да се одложи доколку се постигне договор за прекин на огнот

– Израелската воена офанзива врз јужниот палестински град Рафа може да биде „донекаде одложена“ доколку се постигне договор за повеќенеделен прекин на огнот меѓу Израел и Хамас, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, додавајќи дека апсолутна победа над Хамас би можела да се постигне неколку недели по почетокот на офанзивата. Нетанјаху …

Повеќе »

Меѓународна конференција за Украина во Париз

– Околу 20 европски лидери ќе се сретнат денеска во Париз за да испратат порака до рускиот претседател Владимир Путин за европско решение за конфликтот во Украина и да ги побијат тврдењата на Кремљ дека Русија ќе победи во двегодишната војна, соопшти Елисејската палата. Францускиот претседател Емануел Макрон ги покани …

Повеќе »

Најмалку четворица скијачи загинаа во снежна лавина во Франција

Најмалку четири лица загинаа во лавина во Централниот масив, планински венец во јужниот дел на централна Франција, соопштија синоќа локалните медиуми. Наводно има уште три повредени лица, додека две се водат за исчезнати. Несреќата се случила вчера попладне во Вал д’Енфер, во близина на ски-центарот Мон Доре, што се наоѓа …

Повеќе »

Борел: Неуспешни разговори со Вучиќ и Курти за деескалација

– Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел соопшти дека на Минхенската безбедносна конференција имал одвоени средби со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и со косовскиот премиер Албин Курти, за деескалација на тензиите во односите меѓу Белград и Приштина, но дека, за жал, разговорите биле неуспешни. …

Повеќе »

Американски војник се самозапали пред израелската Амбасада во Вашингтон

– Американски воен пилот се замозапали пред израелската амбасада во Вашингтон во знак на протест против војната во Газа и во моментов е во критична состојба. Човекот бил пренесен во болница откако пожарот бил изгаснат од припадници на американската тајна служба, соопшти противпожарната служба на Вашингтон. Портпаролот на американските воздухопловни …

Повеќе »

Јужнокорејските лекари добија рок до крајот на месецот да се вратат на работа

– Владата на Јужна Кореја денеска им даде рок на младите лекари до крајот на февруари да се вратат на работа или ќе се соочат со санкции за организирање на седумдневен протест, за време на кој неколку големи болници ги прекинаа услугите за пациентите. Речиси две третини од лекарите-приправници ги …

Повеќе »

Трамп ја продолжува кампањата со игнорирање на Хејли и фокусирање на Бајден

– Кандидатот за републиканска номинација за претседател на САД Доналд Трамп во остатокот од кампањата ќе ја третира противничката Ники Хејли како „небитна“, па ќе ги прескокне нападите врз неа и ќе се фокусира на реваншот со актуелниот претседател Џо Бајд, соопшти изборниот штаб на Трамп. Поранешниот претседател победи на …

Повеќе »