ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Русите со дронови го гаѓале Измаил, клучното пристаниште на Дунав за извоз на украинско жито

Украинското воено воздухопловство денеска соопшти дека руските сили лансирале голема група дронови кон украинското пристаниште Измаил, на Дунав, во близина на границата со Романија, што е клучно за извозот на жито.  Британските медиуми пренесуваат дека на социјалните мрежи е објавено дека стрелбата на системот за противвоздушна одбрана се слушнал во …

Повеќе »

Македонска компанија ги израдува своите вработени со организирано патување од 4 дена за Hungaroring F1 во Будимпешта

Фирмата ИТЕК СИСТЕМС е основана во 2003 година и е активна на македонскиот пазар во своите овластувања, давање услуги и проектирање. Тие како благодарност до своите вработени и нивниот труд, посветеност и лојалност организараше team building – лотарија во скопски локал каде присуствуваа сите вработени. На лотаријата беа доделени парични …

Повеќе »

ОБЈАВЕН ПЛАКАТОТ И ПРОМОТИВНОТО ВИДЕО ЗА ПРЕТСТОЈНОТО ИЗДАНИЕ НА СТРУШКИТЕ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА

    Во пресрет на годинешното издание на Струшките вечери на поезијата што ќе се одржи од 24 до 28 август, објавен е плакатот и промотивното видео. Графичкиот дизајн на плакатот е дело на познатиот графички уметник и дизајнер од Струга, Енкел Дика, видео продукцијата е на ЗООТРОП студио, а …

Повеќе »

Кoмбинација од најдобрите практики од Македонија и Холандија за подобро млекопроизводство

Во организација на Битолска млекара и Холандската стопанска комора во Македонија, тројца фармери студенти од Холандија остварија тринеделна работна и едукативна посета на македонските фарми што ќе доведе до создавање на најдобрите практики од Македонија и Холандија за подобро млекопроизводство. Посетата е дел од проектот на Битолска млекара и Холандска …

Повеќе »

За наградата „Антево Перо“ конкурираат шест поетски книги

На својот втор состанок, Жири-комисијата за доделување на наградата во состав проф. д-р Весна Мојсова Чепишевска (претседател), д-р Атина Цветаноска и Жорж Поповски (членови), констатираше дека од листата на дванаесетте стихозбирки кои влегоа во поширока конкуренција, шест поетски наслови посебно се издвојуваат со нивниот квалитет. Како поетски книги кои го …

Повеќе »

„КАЈМАК” НА ЦРВЕНИОТ КИЛИМ ВО САРАЕВО, ПА АМЕРИКАНСКА ПРЕМИЕРА И УШТЕ 4 ФЕСТИВАЛИ ДО СЕПТЕМВРИ

Филмот „Кајмак” на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски продолжува со успешниот фестивалски живот и на 17 август ќе биде прикажан на Сараево филм фестивал, најважниот фестивал во регионот, во програмата „Open Air”. Дел од филмската екипа на „Кајмак” ќе продефилира на црвениот килим на 29-то издание на фестивалот. Со првокласна филмска понуда, …

Повеќе »

Средба на претставниците на Романија, ЕУ, САД и Молдавија за алтернативни рути за транспорт на украинско жито 

Претставници на САД, ЕУ, Молдавија и Романија денеска во источниот романски град Галац ќе разговараат за изнаоѓање алтернативни рути за транспорт на жито од Украина. По средбата, прес-конференција ќе одржат романскиот министер за транспорт Сорин Гриндиану, шефот на Канцеларијата за координација на санкциите на САД Џим О’Брајан, украинскиот вицепремиер Олександр …

Повеќе »

ЕКО Акрополис Рели годинава слави 70-годишен јубилеј

Светската автомобилска елита и оваа година ќе биде дел од ЕКО Акрополис Рели (EKO Acropolis Rally), што ќе се одржи од 7 до 9 септември во Грција. Релито ЕКО Акрополис, познато и како „Рели на боговите“, е една од најважните и највпечатливите трки во рамки на ФИА Светското првенство во …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Отпис на камати – извршителите почнаа со пресметки, застарувањето на долговите направи “хаос”

  Извршителите ги започнаа пресметките за наплата на затезна камата според новите усвоени законски решенија – се стопира наплатата каде износот на каматата го одстигнал главниот долг. Но, во канцелариите на извршителите голем број на граѓани бараат застарување на долговите – како што предвидуваат измените на Законот за облигациони односи. …

Повеќе »

Македонија за првпат домаќин на Европскиот џудо куп за јуниори и јуниорки

Македонија ситно одбројува до почетокот на Европскиот џудо куп кој што за првпат се одржува во нашата земја. Завршени се сите технички подготовки и со нетрпение се очекува пристигнувањето на натпреварувачите и делегациите. Овој викенд Македонија ќе биде домаќин на најдобрите европски џудисти во јуниорска конкуренција Првиот европски куп во …

Повеќе »