Breaking News

ЛОКАЛНО

Јаневска: Власта не се грижи за учениците и студентите, а ги носи во посета кај Пендаровски

СООПШТЕНИЕ – Со оглед на тоа дека се ближат избори и веројатно изјавата на Пендаровски дека офицерите не смеат да реагираат и на штипење и изјавата на Ковачевски дека го нема Артан Груби да го крене микрофонот многу повеќе ја брануваат јавноста од настаните во образованието. . Извор: МИА

Повеќе »

Во клонот „Пампурче“ во градинката ,,Росица” во Ѓорче Петров пуштен во употреба сензорен центар за деца со попреченост

Градоначалникот на Општина Ѓорче Петров, Александар Стојкоски, министерот за труд и социјална политика, Ѓоко Велковски и директорката на градинката „Росица“, Даниела Темелкова денеска во клонот „Пампурче“ во населба Даме Груев го пуштија во употреба сензорниот центар наменет за деца со попреченост, прв центар од ваков вид во објектите наменети за …

Повеќе »

Стоилковски: Во неполни 20 дена Филев директор на ЦСР Радовиш од СДС, два пати е апсен, прво за дрога, сега пијан нападнал полицајци

,,Директорот на ЦСР од Радовиш, Александар Филев кој што е од СДС, и којшто пред 20 дена во Штип беше уапсен заради трговија со дрога, на 8 март бил уапсен заради алкохолизам и насилство врз полицајци среде полициска станица. Според полициски извори, на 8 март во 19.45 во полицијата во …

Повеќе »

Битиќи: Набавката на возила за Владата преку лизинг е во редовната програма

  Вицепремиерот за економски прашања во техничката Влада Фатмир Битиќи вели дека владината набавка на 45 возила преку лизинг е во редовната програма и оти реалната реализација е во ноември.   -Тоа е во среднорочниот план, се знае на колку километри се менуваат службените возила и не се набавуваат сега. Мислам …

Повеќе »

Битиќи: Дел од компаниите најавија дека ќе ги задржат гарантираните цени, системско решение со закон

  Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи очекува дека веќе е создаден ред со цените на храната по завршувањето на мерката „гарантирана цена“ откако дел од компаниите најавија дека ќе ги задржат гарантираните цени до 15 мај годинава. Укажува дека системското решение е законот за забрана на нефер трговски практики …

Повеќе »

Ѓоргиевска се обрати на изложбата посветена на жените во општеството, културата и науката 

СООПШТЕНИЕ: Сопругата на претседателот Елизабета Ѓоргиевска присуствуваше и се обрати на отворањето на изложбата „Калиопе Aвстрија и Северна Македонија, жените во општеството, културата и науката“ што се одржа во организација на амбасадата на Австрија во земјава, а во соработка со Националната Галерија на Северна Македонија. . Извор: МИА

Повеќе »

НБ: Основната каматна стапка останува 6,30%, инфлацијата се намалува, економскиот раст под проектираниот

Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка вчерашната седница оцени дека каматната стапка на благајничките записи треба да биде задржана на нивото од 6,30%, а каматните стапки на депозитите преку ноќ и на 7 дена на нивоата од 4,20% и 4,25%, соодветно, соопшти НБ. На седницата на Комитетот е …

Повеќе »

Почина академик Јордан Поп-Јорданов 

На 98-годишна возраст вчера почина академик Јордан Поп-Јорданов, редовен член на Македонската академија на науките и уметностите.  Погребот на академик Поп-Јорданов ќе се изврши денеска во 12 часот на Градските гробишта „Бутел“ во Скопје. По повод неговата смрт, Македонската академија на науките и уметностите в петок, на 15 март 2024 …

Повеќе »

Лишен од слобода криминалец од Гостивар баран со потерница

Лишен од слобода 35-годишен криминалец од Гостивар, кој бил баран со потерница за издржување затворска казна од година и два месеци во скопскиот затвор Идризово. – Полициски службеници на СВР Тетово-Одделение за внатрешни работи Гостивар, вчера, околу 15 часот, на улица „18 Ноември“ во Гостивар го привеле 35-годишниот гостиварец С. …

Повеќе »

Манифестацијата „Крива Паланка – Град на културата“ почнува викендов

Со новиот, уникатен и несекојдневен огнен спектакл и маскенбал „Сусурига 2024“, што привлече меѓународен интерес за учество, викендов почнува програмата на манифестацијата „Крива Паланка – Град на културата 2024“. – „Сусурига 2024“ ќе се одржи на градскиот плоштад во Крива Паланка в сабота, 16 март, со почеток во 18 часот, …

Повеќе »