Breaking News

ВЕСТИ

Панел-дискусија за предизвиците со кои се соочуваат толкувачите во транзитни центри за бегалци

Филолошкиот факултет при УКИМ денеска организира панел-дискусија „Предизвиците со кои се соочуваат толкувачите и институциите во хуманитарен контекст во РС Македонија“ со која ќе го претстави Еразмус+ проектот „РеТранс“.  Проектот се однесува на интеракција со толкувачи во транзитни зони за бегалци: градење капацитети иподигнување на свеста во контекст на високото …

Повеќе »

МП: Измените и дополнувањата на Законот за извршување на санкциите на собраниска седница

Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за извршување на санкциите, кој е ставен на дневен ред на собраниска седница, има за цел решавање на безбедносните проблеми во казнено-поправните установи, создавање посигурна безбедносна средина во затворите како и  генерална и општата безбедност во државата коja ќе се постигне со …

Повеќе »

Националната комисија за УНЕСКО и НП „Галичица“ со посебен софтвер ќе ги утврдуваат дивоградбите на охридското крајбрежје

Националната комисија за УНЕСКО на Република Северна Македонија и Националниот парк „Галичица“ преку посебен софтвер направиле скенирање на охридското крајбрежје по што ќе се утврдуваат дивоградбите, информира министерката за култура и претседател на Националната комисија Бисера Костадиновска – Стојчевска. Според неа, состојбата на терен ќе каже, а потоа ќе постапуваат. …

Повеќе »

Тренчевска: Нови мерки за граѓаните по изборите, во фокусот ќе биде социјално ранливата категорија

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска на денешниот брифинг со новинарите информираше дека во тек е имплементацијата на мерките од деветиот пакет на антикризни мерки, а на 23 јануари ќе бидат исплатени и вториот дел од финансиската поддршка и тие ќе се исплаќаат до април. Таа порача дека …

Повеќе »

Малите фирми недоволно видливи, Комората формира Центар за нивна поддршка

Малите фирми кои вработуваат скоро 70 отсто од работната сила во земјава се несериозно артикулирани во домашната економија и недоволно гласни. Ако сакаат да станат конкурентни и да играт позначајна улога, мора постојано да се надградуваат, да растат, да го зголемуваат бројот на услугите и да оставруваат поголем профит. Тие …

Повеќе »

Тренчевска: Од јануари до септември лани пријавени 1166 случаи на семејно насилство, најчесто психолошко

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска информираше дека во делот на семејното насилство, минатата година најмногу било застапено психолошкото насилство. Како што рече, од јануари до септември лани пријавени се 1166 случаи на семејно насилство, а од нив, 708 се поврзани со психолошкото насилство. -Од јануари до септември …

Повеќе »

Трајчевски: АВМУ поднесе тужба против МИОА за кршење на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги

– Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги поднесе тужба против Министерството за информатичко општество и администрација, затоа што подолг временски период го прекршува Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги и на Агенцијата и на другите корисници им префрла помалку средства од законски предвидените, изјави директорот на Агенцијата за …

Повеќе »

УЈП спречи измама со поврат на ДДВ од над 160 милиони денари на нафтени компании (ДПЛ)

Управата за јавни приходи  (УЈП) денеска објави детали за начинот на кој нафтени компании со лажни фактури сакале да добијат поврат на ДДВ и исплати по основ на Данок на личен доход, во износ од 160. 117. 130 денари, односно 18. 969. 998 денари. На брифинг за медиуми од УЈП …

Повеќе »

Бочварски – Дрекслер: Ја зголемуваме економската соработка меѓу двете земји

Соработката меѓу Северна Македонија и Германија е на одлично ниво и треба да продолжи во сите области кои се од заемен интерес. Северна Македонија е посветена на евроинтеграциите, а поддршката од Германија е повеќе од добредојдена, констатираа на денешната средба министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и амбасадорката на …

Повеќе »

Томовска: Во координација со финансиската полиција ќе одлучиме дали инспекцискиот надзор во М-НАВ ќе се прошири

Директорката на Државен инспекторат за труд, Весна Томовска информираше дека е извршен надзорот во М-НАВ согласно владината одлука, а со оглед на тоа што станува збор за пообемен надзор, најмал временски период во којшто може да се изготви записникот е една недела. Таа испрати апел да се остават инспекторите професионално …

Повеќе »