Breaking News

ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Во Ваташа промовирана македонска автохтона кокошка

Во кавадаречкото село Ваташа денеска беше промовирана македонска автохтона кокошка, во организација на здружението за одгледување на украсни птици и ситни домашни животни „К`днче“ од Кавадарци и д-р Перо Пењушков. Се работи за македонска автохтона кокошка – црцорка и џуџеста црцорка. Д-р Пењушков дваесет години работел на стандардизација. Тој порача …

Повеќе »

Холандскиот тур-оператор „Корендон“ повторно ја активира сезонската авиолинија од Мастрихт до Охрид

Холандскиот тур-оператор „Корендон“ што располага и со сопствена авионска флота, за престојната туристичка сезона повторно ја активира директната авионска линија од аеродромот „Мастрихт/Ахен“ до Охрид. Согласно донесената одлука, засега е предвидено авионите на „Корендон“ од јужниот холандски град повторно да летат до охридскиот аеродром во периодот од 7 јули до …

Повеќе »

Центар за климатски промени: Бизнис заедницата има клучна улога во заштитата на животната средина

Кога станува збор за заштита на животната средина, намалувањето на јаглеродниот отпечаток и ефикасното користење на природните ресурси, бизнисите имаат клучна улога, не само зашто значајно влијаат врз состојбата на животната средина, туку и затоа што имаат можност за создавање и примена на иновативни решенија за промена на континуираното уништување …

Повеќе »

Разбиена француско-израелска група која се стекнала со 38 милиони евра преку т.н директорска измама, осуммина уапсени

Со заедничката истрага на неколку европски полициски сили, вклучително и хрватските, и со поддршка на Европол, е разбиена француско-израелска група која се стекнала со околу 38 милиони евра со перење пари на лажни директори на компании преку неколку банкарски сметки во ЕУ, Кина и Израел. Полициската управа денеска соопшти дека …

Повеќе »

АФПЗРР: Реализирана исплатата на директните плаќања за полјоделски култури

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој (АФПЗРР) денеска изврши исплата на субвенциите за полјоделски култури. Исплатени се над 24.000 корисници со вкупна финансиска поддршка од 422,4 милиони денари. Корисници на поддршката се земјоделските стопанства кои во 2021/2022 година имаат засеани и ожнеани површини со полјоделски култури. -Над …

Повеќе »

„Тесла“ повлекува 360.000 автомобили со пропусти во самоуправувањето

Под притисок на федералните регулатори за безбедност на САД, „Тесла“ во четвртокот почна со повлекување над 360.000 автомобили, заради поправка на недостатоците на експерименталниот софтвер „Фул селф драјвинг“ (ФСД). Повлекувањето опфаќа 362.758 автомобили Тесла од моделите „С“ (произведени 2016-23), „Икс“, „3-с“ (2013-17) и „Модел ипсилон“ (2020-23). Познавачите и стручњаците подолго …

Повеќе »

Синдикатот на Македонска пошта бара да се стопира вработувањето на 31 административен службеник

Синдикатот на Македонска пошта бара генералниот директор да ја преиспита и стопира одлуката за распишување јавен оглас за вработување на 31 административен работник поради, имајќи ја во предвид, како што соопштуваат „лошата финансиска состојба со која се доведуваме во ризик за обезбедување редовна плата за постоечките работници“. -Во овие моменти …

Повеќе »

Дуќанџии од кумановски „Гарнизон“ без струја

Осумнаесет дуќани од првиот кат на „Гарнизон“ Куманово четврти ден сè без електрична енергија, бидејќи се случил дефект на канализациската мрежа во стан и нивните електрични броила биле зафатени и отстранети. Тие денеска во изјавата за медиумите побараа брза реакција од ЕВН, бидејќи, како што кажаа, не можат да работат …

Повеќе »

ШПАРКАСЕ БАНКА СО ДОНАЦИЈА НА ПРОТИВПОЖАРНО ВОЗИЛО ЗА ОПШТИНА РЕСЕН

  Шпаркасе Банка АД Скопје, преку својата матична банка Штаермеркише Шпаркасе од Австрија, а во соработка со Македонската амбасада во Австрија, ѝ донираше противпожарно возило на Општина Ресен и на тој начин даде значаен придонес кон унапредување на возниот парк за специфични ситуации од големо значење за Преспанскиот регион. За …

Повеќе »

„Нестле“ минатата година ги зголеми цените, оствари значително поголем приход

Швајцарскиот прехранбен концерн „Нестле“ денеска соопшти дека во 2022 година имал значително повисоки приходи, приклучувајќи се на голем број прехранбени компании кои компензираат за помалиот обем на продажба со зголемени цени. Приходите на „Нестле“ пораснале за 8,4 отсто минатата година, на 94,4 милијарди швајцарски франци (95,5 милијарди евра). Кога ќе …

Повеќе »