Breaking News

НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Форум за младинско учество во образованието на УГД-Штип

На Универзитетот „Гоце Делчев“-Штип (УГД) денеска ќе се одржи Форум за младинско учество во образованието. Како што соопшти организаторот, целта на форумот е започнување поинтензивна соработка меѓу средните училишта, УГД и останатите чинители на локалната заедница. Најавено е присуство на ректорот на УГД, претставници на Стопанска комора, студенти, директори на …

Повеќе »

Меѓународен симпозиум: „Да си го вратиме назад просторот за дигитални информации“

Меѓународен симпозиум за високо образование на тема „Да си го вратиме просторот за дигитални информации“ ќе се одржи денеска во Скопје, организиран од Институтот за комуникациски студии (ИКС) и ИРЕКС, во рамки на проектот на УСАИД за медиумска писменост „Младите размислуваат“. Како што е најавено, претставници на академската заедница, експерти …

Повеќе »

Дојави за бомби во 32 училишта во Скопје и едно во Прилеп

Во 32 училишта во Скопје и едно во Прилеп денеска се упатени дојави за бомби. Пријавите се пристигнати на електронските адреси на училиштата. – Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на објектите и во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за …

Повеќе »

Отворен повик за 15-то издание на проектот ЛИДЕР: Врвна програма за развој на бизнис и претприемништво во Македонија

Македонија2025 го објави отворениот повик за проектот ЛИДЕР, кој по 15-ти пат ќе се одржи од 8-ти до 19-ти мај 2023 година во Скопје. Проектот се реализира во соработка со Ivey Business School – Western University, кои ја организираат програмата уште од 1991-та година. Оваа програма претставува десетдневна MBA (Management and Business Administration) …

Повеќе »

Презентација на македонските искуства во спроведување на програмата „Гаранција за млади“

Претставници на надлежните државни институции од Албанија, Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и од Косово денеска ќе се запознаат со искуствата, добрите практики и предизвиците во досегашното петгодишно спроведување на програмата „Гаранција за млади во Северна Македонија“, информира Меѓународната организација на трудот (МОТ). Најавени се обраќања на министерката за …

Повеќе »

Конференција „Демистифицирање на (не) соседските односи на патот кон ЕУ:Случајот на Северна Македонија и Бугарија“

Завршна конференција „Демистифицирање на (не) соседските односи на патот кон ЕУ: Случајот на Северна Македонија и Бугарија“, ќе се одржи денеска во организација на Евротинк – Центар за европски стратегии – Скопје. Како што е најавено, поздравни обраќања ќе имаат вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ, чешкиот амбасадор Јарослав Лудва, …

Повеќе »

Шаќири: Нов систем за финансирање за поквалитетно основно образование

Средствата кои се издвојуваат за образованието од државниот буџет, од година во година растат, но, неопходно е да се промени начинот на нивна распределба со цел да се подобри ефикасноста во трошењето, да се обезбедат доволно финансиски ресурси за да се исполнат образовните стандарди во училиштата, да се зајакнат резултатите …

Повеќе »

Штипскиот градоначалник ќе ги извести амабасадите во земјава за проблемот со неполгање на стручни испити за наставници-приправници и директори на училишта

Градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов на денешната прес-конференција објави дека ќе ги информира амбасадите во земјва, за проблемот кој го прави Државниот испитен центар на 600 наставници-приправници и на 111 вршители на должност на директори на основни и средни училишта во земјава, на кои, како што вели веќе една …

Повеќе »

НУЦК „Трајко Прокопиев“ Куманово ќе реализира 30-тина проекти од годишната програма

Националната установа Центар за култура „Трајко Прокопиев“ доби средства од Министерството за култура за реализација на 30-тина проекти, соопштија денеска од установата. Кумановци ќе можат да проследат изложби, концерти, театарски претстави. Одобрени се средства за организација на меѓународниот фестивал Денови на комедија, како и Меѓународниот фестивал на проза. Програмските средства …

Повеќе »

„Макпетрол” со 13 медали најуспешен на државното карате-првенство за сениори

Со шест златни, пет сребрени и две бронзени медали, карате клубот „Макпетрол” оствари најдобар резултат на државното првенство за сениори што викендов се одржа во Скопје. Во своите тежински категории, шампиони на Македонија станаа Петар Заборски (-75 кг.), Ангела Мојсовска (-68 кг.), Стефан Стојановиќ (+84 кг.) и Петар Спасеновски (-84 …

Повеќе »