korisnik

Каратистите на „Макпетрол“ се пласираа на Светските Боречки Игри во Саудиска Арабија

Витомир Трајковски и Стефан Стојановиќ, членови на скопскиот карате-клуб „Макпетрол“, обезбедија пласман на Светските боречки игри 2023 година кои ќе се одржат од 20 до 30 октомври во Ријад, Саудиска Арабија. Трајковски ќе бори во категоријата под 85 килограми, а Стојановиќ ќе учествува во категоријата над 85 килограми. Известување за …

Повеќе »

КАЗИНО „ФЛАМИНГО“ ХОТЕЛ – ГЕВГЕЛИЈА СТАНА ГЕНЕРАЛЕН СПОНЗОР НА ФК „КОЖУФ“

На голема радост на Гевгеличани ФК „Кожув“ доби генерален спонзор. Компанијата Макотен ДООЕЛ Гевгелија, како носител на светски реномираниот австриски бренд „Новоматик“ во чија групација е и „Казино Фламинго“ во Македонија, одлучи да ги поддржи амбициите на менаџментот и спортскиот колектив на ФК „Кожув“. Настрана од средствата, кои задолжително се …

Повеќе »

Зголемување на каматните стапки на банките и штедилниците

Според соопштението на НБРМ за движењата на каматните стапки во јули 2023, забележано е месечно зголемување на просечната каматна стапка на вкупните депозити, при што во јули таа изнесува 1,50%.  Просечната каматна стапка  на вкупните кредити исто така бележи раст и изнесува 5,49%. Во јули 2023 година, просечната каматна стапка …

Повеќе »

Позначајни движења кај останатите финансиски институции (ОФИ): втор квартал на 2023 година

Во вториот квартал на 2023 година, вкупните средства на останатите финансиски институции (ОФИ), изнесуваат 196.853 милиони денари и се зголемени за 8.967 милиони денари, на квартално ниво. Анализата на учеството на потсекторите на ОФИ во вкупните средства на ОФИ покажува дека пензиските фондови имаат најголем удел од 65,4%, а по …

Повеќе »

Тренчевска:Со заеднички предлози до системски решенија за подобар живот на сите пензионери

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска се сретна со Претседателот на партијата на пензионери, Илија Николовски и претставници од партијата. На средбата се разговараше за актуелните барања на пензионерите за покачување на пензиите како и потенцијалните решенија кои можат да донесат подобар квалитет на живот на ранливите категории …

Повеќе »

Авиокомпаниите повторно ќе заработуваат во 2023 година

Според индустриските експерти, авиокомпаниите повторно ќе зароботуваат во 2023 година како што патувањето се враќа. Пандемијата COVID-19 го погоди авиобизнисот тешко, но има знаци дека работите почнуваат да се подобруваат. Со повеќе луѓе кои се вакцинираат и со отстранувањето на ограничувањата за патувањето, авиокомпаниите очекуваат значително зголемување на барањето во …

Повеќе »

McDonald’s ги прекршил законите за работа со деца

Истрагата откри дека франшизата на McDonald’s ги прекршила законите за работа со деца. Беше откриено дека франшизата имала запослени малолетници подолг временски период од дозволениот според законот. McDonald’s изјави дека го зема сериозно ова дело и работи со франшизата да се обезбедат праведни услови за работа за сите запослени. Според …

Повеќе »

Дуг МакМилон, извршен директор на Walmart: Инфлацијата на играчки, облека и спортска опрема се намалува

Извршниот директор на Walmart, Дуг МакМилон, објави дека инфлацијата на играчки, облека и спортска опрема се намалува. Ова е добра вест за потрошувачите кои беа тешко погодени од растечките цени во последните месеци. МакМилон исто така рече дека Walmart работи напорно да ги задржи цените ниски за своите клиенти. Според …

Повеќе »

НЛБ Банка пријатели на македонските одбојкари на Европското првенство

Започнува Европскотo првенство во одбојка, нашата земја домаќин на дел од натпреварите Одбојкарската федерација на Македонија на денешната конференција за печат ги најави деталите за претстојното 34-то Европско првенство во одбојка во машка конкуренција, на кое годинава за првпат ја имаме честа да бидеме домаќини. Вчера официјално започна првенството и …

Повеќе »

Пантелеон ГС ќе му помогне на РК Вардар да се врати на победничките патишта!

Македонската компанија Пантелеон ГС застана зад ракометниот клуб Вардар 1961 како нов спонзор на најтрофејниот и најпрепознатлив македонски спортски бренд. Компанијата реши да ја препознае и поддржи напорната работа која РК Вардар ја вложува во враќање на препознатливото име меѓу трофеите и успесите, промовирајќи се како нов спонзор и партнер …

Повеќе »