Toni Ivanoski

Нови 20 стипендии од Групацијата Лимак за иницијативата Global Engineer Girls

Во рамки на иницијативата Global Engineer Girls (GEG), Групацијата Лимак продолжува со поддршката за младите жени и девојки од земјава кои сакаат да стекнат знаења, практично искуство и да изградат кариера во областа на науката, технологијата и инженерството – позната како СТЕМ област. И оваа година, втора по ред, Групацијата …

Повеќе »

Клиника Жан Митрев организира работилница за борба против срцево-садови заболувања

Неделата посветена на борбата против срцево-садови заболувања, Жан Митрев Клиника ја обележува со едукативни работилници за борба против овие заболувања. Целта на овие работилници е да се научат да се препознаат знаците и ризиците од срцево-садови заболувања и да се превенираат со правилен личен развој и раст. Како дел од …

Повеќе »

„Макпетрол“ ќе овозможи работилници против врсничко насилство и во Општина Виница

Општествено одговорната кампања на „Макпетрол“ ги проширува своите активности и во Општина Виница. Во рамки на „Крени глас против врсничко насилство“, учениците од образовните установи во оваа општина ќе имаат можност да учествуваат во работилници за подетално запознавање со проблемот со булингот. Соработката со компанијата беше одбележана со потпишување меморандум …

Повеќе »

МТЕЛ Ви претставува едно поинакво музичко доживување: Mузичката дива Јасмин Леви за прв пат во Скопје

Неповторливата музичка дива Јасмин Леви, кој ги освојува срцата на публиката со својата емотивна музика, на 7 април за прв пат ќе одржи концерт во Скопје, под покровителство на телекомуникацискиот оператор МТЕЛ. По неверојатно успешните концерти во Белград, Нови Сад, Бања Лука и Сараево, во продолжение на нејзината балканска турнеја …

Повеќе »

СТРАТЕШКИ ИНВЕСТИЦИИ МОЖАТ ДА ПРЕДЛОЖАТ И ДОМАШНИ КОМПАНИИ, ИСТО КАКО СТРАНСКИТЕ

Јавните повици за стратешки инвестиции во земјава се подеднакво отворени за домашните компании, исто како и за странските. Изминативе денови во текот на дискусиите за четирите предлог-закони за стратешки инвестиции во енергетиката меѓу прашањата што се појавија е зошто токму домашна компанија не би можела да реализира сличен проект во …

Повеќе »

Тековните предизвици и можности на винските пазари и значењето на географските ознаки за македонското вино – теми во фокусот на регионалната конференција за вино

Како да се искористат актуелните трендови на глобалните вински пазари заради подобро позиционирање на македонското вино, како да се зголеми препознатливоста на нашите вина, зошто е исклучително важно воведувањето на географски ознаки на виното и какви придобивки ќе донесе овој процес. Ова се само дел од прашањата за кои се …

Повеќе »

Интервју со Милчо Манчевски за ЕКРАН: Јас секогаш верував дека она што имам да го кажам има вистинска вредност, само е прашање на време и на труд за тоа да биде потврдено

Ексклузивно интервју со Милчо Манчевски за ЕКРАН.мк Нема доволно зборови за да се опише големината на нашиот Милчо Манчевски. Всушност за него едноставно можеме да оставиме неговите дела да зборуваат. „Пред Дождот“ е вброен од „Њујорк тајмс“ во 1000 најдобри филмови на сите времиња, преку 30 други награди, познат и …

Повеќе »

„Алкалоид“ АД Скопје со историско достигнување во третманот на рефлуксен езофагитис и ГЕРБ – патентиран првиот Омепразол во течна форма во светот

„Алкалоид“ во изминативе години започна процес на редизајнирање на постојни генерички фармацевтски производи за нови индикации, со цел создавање лекови со додадена вредност кои овозможуваат третирање и задоволување на потребите на индивидуални или на специфични групи пациенти. Стратешките инвестиции за модернизација на производственото портфолио доведоа до успешен развој на првиот …

Повеќе »

Каратистите на „Макпетрол“ учествуваа на светската премиер лига во Ларнака

Симона Заборска од карате клубот „Макпетрол“ се пласира на седмата позиција на турнирот од светската премиер лига, Серија А, што се одржа во Ларнака, Кипар. Претставничката на скопскиот клуб беше меѓу 946 натпреварувачи од 83 држави што се бореа за највисоките признанија. Заборска во елиминацискиот дел забележи три убедливи победи, …

Повеќе »

Бимилк спроведува сеопфатна енергетска трансформација

Фотоволтаичната централа за создавање обновлива енергија, eнергетските постројки за користење природен гас како гориво, како и имплементација на стандардот ISO50001 наменет за менаџирање со енергија, се чекорите што ги презеде Бимилк за постигнување целосна енергетска трансформација. Напредокот и примената на активностите за заштита на животната средина во процесот на работа …

Повеќе »