Toni Ivanoski

Атлантик Група во 2023: Силен раст на приходот од продажба и на профитабилноста

Одличните продажни резултати во сите деловни сегменти овозможија значаен раст на профитабилноста, и покрај предизвикувачките околности и високите оперативни трошоци. Атлантик Група во 2023 година забележа приход од продажба во износ од 973,9 милиони евра, што во однос на претходната година претставува раст од 15,1%. Добивката пред камата, данок и …

Повеќе »

Бислимоски: Ни требаат нови извори на топлинска енергија – за две години 5.000 нови станбени објекти се приклучија на системот за парно греење

Загревањето на домовите со топлинска енергија произведена од когенеративни постројки е значително поефикасно решение за Скопје. Споредено со сега, кога голем дел од топлината се произведува од „Исток“ и „Запад“, топлани кои од повеќе причини се помалку ефикасни. За да се подобри состојбата во енергетскиот сектор, да се намали зависноста …

Повеќе »

Седум медали за каратистите на „Макпетрол“ на Балканското првенство во Црна Гора

Едно трето место во индивидуална конкуренција и шест бронзи во екипните настапи освоија каратистите на „Макпетрол“ на Балканското првенство што викендов се одржа во Црна Гора. Претставниците на скопскиот клуб, вкупно осум, беа дел од селекцијата на Македонија која што се натпреваруваше на шампионатот во Подгорица од 23 до 25 …

Повеќе »

„Сакам да работам“ до пратениците: Со негласање нема да одбраните само 10 илјади семејства туку ќе застанете на патот на едно партиско самоволие!

Земајќи предвид дека на 145-та пленарна седница, како прв на дневниот ред е ставен на повторно изјаснување пред пратениците на владејачкото мнозинство, Законот за изменување и дополнување на Законот за игрите на среќа, чиј указ за стапување во сила Претседателот на Републиката, Стево Пендаровски не го потпиша заради злоупотреби на …

Повеќе »

Инвестицијата на државата во „Митилинеос“ ќе се врати и ќе се удвои – 2,5 до 3 евра за секое вложено евро

За секое вложено евро на државата во стратешката инвестиција „Митилинеос“, во буџетот ќе се слеат меѓу 2,5 и 3 евра. За 30 години државата ќе приходува меѓу 120 и 150 милиони евра само по основа на придонеси за вработените, персонален данок и данок на добивка, вели Јован Деспотовски, директор на …

Повеќе »

Нова фриленсерска дружба оваа среда во Стартап Клуб Скопје

Желбата за кариера која не е локациски (а понекогаш и временски) ограничена, станува доминантна кај помладата популација која сè повеќе се решава на чекор да „заплива” во фриленсерските води.  Успешното „пливање” е секогаш условено од стекнато знаење преку дообразба и следење на достапните искуства. Голем придонес во овој напор даваат …

Повеќе »

КЕМЕТ Eлектроникс Македонија воведе автоматизирана машина со робот креирана од тим од македонски инженери

Напредна иновација со домашен потпис, воведена во КЕМЕТ Eлектроникс Македонија. Во производните процеси на компанијата воведена е новата автоматизирана машина со робот базирана на најновите иновативни технолошки решенија. Ова напредно технолошко решение е дело на тимот составен од македонски инженери кои се дел од КЕМЕТ Eлектроникс Македонија. Македонските инженери на …

Повеќе »

Во цел западен свет се дозволени игри на среќа. Зошто Mакедонија која цели кон ЕУ би била исклучок?

  Измените на Законот за игри на среќа повторно ќе се најдат пред пратениците откако претседателот Стево Пендаровски одби да го потпише указот со образложение дека е сторена несоодветна употреба на „европското знаме“ во собраниските процедури, на што укажале во официјален допис од Европската унија. Измените меѓу другото предвидуваат објектите …

Повеќе »

Хотел „Фламинго“ казино – Гевгелија по четврти пат домаќин на крводарителска акција

По четврти пат хотел „Фламинго“ казино – Гевгелија беше домаќин на веќе традиционалната крводарителска акција, организирана заедно со Црвениот крст Гевгелија. Вкупно 83 лица, вработени во хотелот, но и граѓаните на Гевгелија во петокот во просториите на хотелот ја покажаа на дело својата хуманост дарувајќи крв. „Ни преставува чест и …

Повеќе »

Дали случајот со Леонид ги открива сите слабости на Фондот?

Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ) уште повеќе го навлече гневот на граѓаните и на пациентите откако на брифингот со новинарите раководните лица на оваа институција рекоа дека вината за случајот со Леонид Игнов не ја гледаат во себе, пишува А1.он. За ФЗОМ, виновна е првостепената лекарска комисија која не ги …

Повеќе »