Tag Archives: ЛОКАЛНО

Во Берово најладно – 3 степени, во Дојран измерени 6 степени

Најниска температура утрово е измерена во Берово – 3, додека највисока со 6 степени во Дојран. Според УХМР, 0 степени се измерени во Битола и Попова Шапка, 1 степен во Скопје-Петровец, Крива Паланка, Тетово, Маврови Анови, Охрид, Претор, Прилеп и Струмица, два во Демир Капија и Велес, три степени во …

Повеќе »

СДСМ на конгрес ќе ја потврди кандидатурата за втор мандат за претседател на Пендаровски

– СДСМ денеска ќе одржи Конгрес на кој треба да биде официјализирана кандидатурата за втор мандат за шеф на државата на актуелниот претседател Стево Пендаровски.  Како што најавија од партијата, Конгресот ќе има отворен и работен дел. По завршување на работниот, затворен дел, Конгресот ќе биде отворен за јавноста, а …

Повеќе »

Сообраќајот на магистралниот пат А3 Велес – Штип е нормализиран

Сообраќајот на магистралниот пат А3 Велес – Штип е нормализиран, соопштија од АМСМ, откако од 00. 45 часот сообраќајот на магистралниот пат кај раскрсницата за село Милино, се одвиваше наизменично по една коловозна лента. Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци …

Повеќе »

Пад кај претплатниците на кабелска телевизија, сателитската во пораст 

Вкупниот број на претплатници на ТВ-услуги во вториот квартал од 2023 година изнесува 440. 500 и споредено со претходниот квартал е намален за 0,40 проценти, а во однос на вториот квартал од 2022 година е зголемен за 1,10 проценти.  Бројот на активни претплатници на кабелска телевизија во вториот квартал од …

Повеќе »

Ковачевски на Осмомартовски марш во Кавадарци

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски денеска ќе учествува на Осмомартовски марш, во организација на Форумот на жени на СДСМ,  по повод Меѓународниот ден на жената – 8 Март. Маршот почнува од улицата „Едвард Кардељ“ до плоштадот „Маршал Тито“ во Кавадарци. По завршување на маршот, како што најавија од партијата, обраќања …

Повеќе »

Сончево и топло, од утре дожд

Времето денеска ќе биде сончево и релативно топло со мала до умерена локална облачност. Во планинските региони ќе има услови за повремен слаб дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -1 до 4, а максималната ќе достигне од 13 …

Повеќе »

Ковачевски на средба со дијаспората во Италија

СООПШТЕНИЕ-Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, во рамките на работната посета на Рим, Италија, оствари средба со претставници на здруженија и асоцијации на дијаспората од Италија. На средбата присуствуваше  присуствуваше и секретарот за меѓународна соработка на СДСМ и прв заменик претседател на Владата задолжен за европски прашања, Бојан …

Повеќе »

Албанската опозиција „Вреди“ го промовира Тараври за кандидат за претседател

Кандидатот за претседател на политичките партии од коалицијата „Вреди“ Арбен Таравари, вечерва беше промовиран на митинг во Гостивар. Албанската опозиција вечерва ја почна промотивната конвенција во Гостивар. Таравари посочи дека ќе биде поинаков и претседател на сите граѓани и најави дека ќе се ангажира за избор на претседател во Собрание, …

Повеќе »

Ковачевски од Рим: Победата на СДСМ на изборите ќе значи продолжување по европскиот пат, напредок и просперитет за Северна Македонија

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, во рамки на работната посета на Рим, Италија, на покана на  претседателот на Партијата на европски социјалисти, Стефан Лофвен, присуствуваше и се обрати на панел сесијата „Решенија за подобар квалитет на живот“ во рамнки на Изборниот конгрес на ПЕС 2024, на тема …

Повеќе »

ЦУК: Спасена туристка од Австрија повредена при слободно скијање на Попова Шапка

На единствениот повикувачки број за итни повици 112 во ЦУК во 14:20 часот волонтер од Охридска спасителна служба, кој е и водич на туристичка група – скијачи од странство, пријавил дека туристка од Австрија при пад во слободно скијање кај месноста „Орлов камен“ на Попова Шапка се здобила со повреда …

Повеќе »