Breaking News

Zoran Popov

Шукри: Израелските операции се закана за хуманитарната работа и дистрибуцијата на помош во Појасот Газа

– Престанокот на испораката на помош преку преминот Рафа меѓу Египет и Појасот Газа е поврзан со заканата од израелските операции во областа, изјави денеска шефот на египетската дипломатија Самех Шукри. – Сега има воено присуство во близина на преминот Рафа, а воените операции ги ставаат во опасност конвоите со …

Повеќе »

Претставници на МОН на Светскиот образовен форум во Лондон

Примената на вештачката интелигенција и нејзиното влијание врз образовната трансформација е главна тема на годинешниот Светски образовен форум (19-22 мај) кој традиционално се организира во Лондон, а на кој присуствуваат и претставници на Министерството за образование и наука на Република Северна Македонија, информираат од МОН. Делегацијата која ја претставува нашата …

Повеќе »

Во Кавадарци со парада со противпожарни возила одбележан Денот на пожарникарите 

Вкупно 14 моторни возила специјализирани за противпожарна заштита се движеа по кавадаречки улици со пуштени светлосни и звучни сигнали, на тој начин беше одбележан денешниот ден на пожарникарите. Настанот беше организиран од Територијалната противпожарна единица.  Командирот на единицата Александар Чадамов потсети дека освен што гасат пожари, имаат и други технички …

Повеќе »

Перформансот за јакнење на родова еднаквост „Простор за разговор“ презентиран во Куманово

 Младите од Куманово денеска преку уметничка форма се едуцираа за родовата еднаквост на настан што се одржа во НУЦК „Трајко Прокопиев“ во организација на ХЕРА – Асоцијација за здравствена едукација и истражување во соработка со Интерарт културниот центар и кумановското Здружение „Мајка“. Младите од повеќе градови ќе имаат можност да …

Повеќе »

Извештај: Британските власти го прикривале скандалот со заразена крв 

– Британската Национална здравствена служба (НХС) денеска го објави извештајот по петгодишната истрага во кој се наведува дека лекарите, владата и НХС го прикривале скандалот со заразената крв и свесно ги изложиле жртвите на неприфатливи ризици. Во периодот од 1970 до 1991 година повеќе од 30. 000 луѓе биле заразени …

Повеќе »

Мицкоски -на средба со Дрекслер: Заложбите на владата на ВМРО-ДПМНЕ се евроинтеграциите, економскиот развој и борбата против корупцијата

Заложбите на владата на ВМРО-ДПМНЕ се евроинтеграциите, забрзаниот економски развој и борбата против криминалот и корупцијата, истакнал претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната средба со амбасадорката на Сојузна Република Германија, Петра Дрекслер, соопшти ВМРО-ДПМНЕ. На средбата, на која присуствувал и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски, Мицкоски рекол дека е …

Повеќе »

Светската цена на златото повторно на рекордно високо ниво

Светските цени на златото повторно се на ново рекордно високо ниво откако денеска на берзата во Њујорк Comex достигнаа цена од 2. 449,89 долари за унца. Растот на цената на златото е поттикнат од очекувањата дека американската централна банка ФЕД наскоро ќе ги намали каматните стапки поради минатонеделните податоци за …

Повеќе »

Светски ден на пчелата: Да се намали употребата на пестициди и да се засадуваат што повеќе медоносни растенија

Да се намали употребата на пестициди во земјоделството, да се засадат што повеќе медоносни растенија и да се имплементираат ефикасни политики за справување со климатските промени, е пораката од денешната манифестација што се одржа по повод Светскиот ден на пчелата, 20 Мај. Неопходно е, истакнаа учесниците, да се препознае улогата …

Повеќе »

Еко-свест испрати писмо со предлози до новата Влада за заштита на животната средина

Центарот за истражување и информирање за животната средина Еко-свест Скопје денеска испрати писмо со предлози за новата влада, кои како што велат, ќе придонесат кон видно подобрување на квалитетот на живот и благосостојба на луѓето и мора да станат главен приоритет за новата Влада.  – Здравата и чиста животна средина, …

Повеќе »