Breaking News

Zoran Popov

Најмалку три ракети истрелани врз американската амбасада во Багдад

Најмалку три ракети беа истрелани денеска врз американската амбасада во Багдад, лоцирана во силно обезбедуваната Зелена зона, каде се наоѓаат владините институции и дипломатските претставништва, соопшти претставник на ирачките безбедносни сили. Портпаролот на американската војска потврди дека алармот се вклучил и се слушнале звуци „најверојатно на удари“ во близина на …

Повеќе »

Маричиќ – Копман: Со Планот за раст граѓаните ќе ги почувствуваат придобивките од членството во ЕУ  

– Успешната завршница на скрининг процесот и Планот на ЕУ за раст на Западниот Балкан беа во фокусот на разговорите во Брисел на вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ и генералниот директор на Директоратот за соседство и преговори за проширување на Европската комисија (НЕАР), Герт Јан Копман.   Маричиќ и …

Повеќе »

Митреска: Потребен е холистички пристап за финансирање на зелената транзиција, од државата, приватниот сектор и од меѓународните организации

Зелената транзиција бара значителни инвестиции, а за да се обезбедат доволно финансиски средства за целните резултати, потребен е холистички пристап, преку вклученост на владите, на приватниот сектор и силна поддршка од меѓународните институции. Потребна е многу поголема вклученост на приватниот сектор во зелените инвестиции во земјите во развој, којашто според …

Повеќе »

Советот за безбедност на ОН денеска ќе гласа за нацрт-резолуција со која се бара прекин на огнот во Газа

Арапските и исламските земји повикаа денеска да се гласа за нацрт-резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации со која се бара прекин на огнот во Појасот Газа со цел да се достави хуманитарна помош. Предложената резолуција е одговор на писмото испратено од генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш до …

Повеќе »

Сојуз на средношколци: Оваа трагедија ќе ни биде сурова лекција за претпазливост, емпатија и сплотеност

Апелираме во овој период интензивно да се внимава на менталното здравје, особено во училиштата како исклучително важна средина погодена од овој настан. . Извор: МИА

Повеќе »

Скопјанец осомничен за недозволено држење оружје и насилство

Основното јавно обвинителство Скопје донело наредба за спроведување истражна постапка против 33-годишен скопјанец кој во автомобил Ауди Q5 неовластено држел огнено оружје пиштол марка AG-9 и две рамки со вкупно 30 куршуми. – Полициски службеници извршиле претрес во автомобилот и го пронашле оружјето, откако претходно истиот ден осомничениот го вперил …

Повеќе »

Мицкоски: Да го следиме аманетот на Свети Климент Охридски да се посветиме на добри дела, човекољубието и ревносна работа за својот народ

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на сите граѓани им го честита големиот празник свети Климент Охридски, еден од втемелувачите на словенската писменост и основачот на првиот словенски универзитет. -Во времиња кога сите се соочуваме со распад на системот и на општествените и хуманите вредности, делото на светителот нека биде нашата …

Повеќе »

Усогласени измени на Статутот на Судот на правдата на ЕУ

Советот на ЕУ и Европскиот парламент доцна синоќа постигнаа договор за предложените реформи на Статутот на Судот на правдата на Унијата, чија цел е да се подобри начинот на негово функционирање во услови кога тој се соочува со постојан пораст на бројот на тужби, од кои некои се однесуваат и …

Повеќе »

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош,

Израел се согласи, на барање на САД, да го отвори граничниот премин Керем Шалом само за проверка и инспекција на хуманитарната помош испорачана во Газа преку преминот Рафа, соопшти висок американски функционер. Вашингтон со недели разговара со Израелците за можното отворање на „Керем Шалом“ за да се забрза проверката на …

Повеќе »

Германија ќе ја продолжи граничната контрола за уште најмалку два месеци, изјави министерката за внатрешни работи Ненси Фесер

Германската министерка за внатрешни работи Ненси Фесер најави дека по 15 декември ќе биде продолжена граничната контрола со Полска, Чешка и Швајцарија за најмалку два месеци, јави ДПА. – Нашите мерки даваат резултати. Нашата борба против бескрупулозниот бизнис на трговците со луѓе, кои брутално ги загрозуваат човечките животи, беше успешна, …

Повеќе »