Breaking News

Ковачевски од Рим: Победата на СДСМ на изборите ќе значи продолжување по европскиот пат, напредок и просперитет за Северна Македонија


Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, во рамки на работната посета на Рим, Италија, на покана на  претседателот на Партијата на европски социјалисти, Стефан Лофвен, присуствуваше и се обрати на панел сесијата „Решенија за подобар квалитет на живот“ во рамнки на Изборниот конгрес на ПЕС 2024, на тема  мотото „Европа што ја сакаме: социјална, демократска, одржлива“.


Претседателот Ковачевски, во рамки на постета присуствуваше и се обрати и на  заедничкиот настан организиран од Социјалистичката партија и демокартска партија на Италија, а во соработка со Европскиот форум за деморактија и солидарност и ЦИЕ Мрежата за родови прашања.


Воедно, претседателот Ковачевски оствари и средби со премиерката на Данска, Мете Фредериксен, шпанскиот премиер, Педро Санчез како и германскиот канцелар, Олаф Шолц. .

Извор: МИА