Breaking News

ЛОКАЛНО

Младеновска: Скоро 50 отсто од децата во градинките во Скопје не се вакцинирани со ДиТеПер вакцина

Скоро 50 отсто од децата во градинките во Скопје се невакцинирани или се делумно против пертусис, а во внатрешноста над 95 отсто од дечињата се вакцинирани, информираше денеска директорката на Државниот санитарен здравствен инспекторат Рената Младеновска.   ДСЗИ, како што рече, ги контролира и приватните градинки. Фактот што околу 50 отсто …

Повеќе »

Да се фокусираме на подобра организација на системот за издавање пасоши, а на помалку политиканство, вели Османи

Мерките на државите од ЕУ и регионот во однос на пасошите се со цел да се олесни овој транзициски период. МВР не треба да се води по тоа да најде алиби или некое решение кое што ќе ја одложи примената. Да се фокусираме на подобра организација на системот, а на …

Повеќе »

Шестчленото семејство Грозданови од селото Нивичани згрижено во стан во социјалната зграда во Кочани

– Шестчленото семејство Грозданови од кочанското село Нивичани денеска се всели во двособен стан во социјалната зграда во Кочани, што го доби од АД за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор (АДИССДП). Со тоа е решен неколкугодишниот проблем со сместувањето на четирите малолетни дечиња и нивните родители Даниел …

Повеќе »

Бојмацалиев во Демир Капија: Во 2024. спречени 1596 обиди за влез на илегални мигранти

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев, денеска во Демир Капија ги посети полициските службеници од пунктот за борба против илегалната миграција и криумчарење мигранти, во рамки на оперативната акција „Рефлекс“, соопшти МВР. -Тука сме директно на терен да посведочиме на остварувањето на работните задачи и планови на полициските …

Повеќе »

ГШ на Армијата: Лесна сообраќајна незгода со незначителна материјална штета и без какви било последици за возачот

За време на извршување на доделените задачи во рамки на операцијата на НАТО – КФОР во Косово вчера во вечерните часови се случила лесна сообраќајна незгода во која има незначителна материјална штета на возилото (скинати гуми) без било какви последици на возачот, соопштија денеска од Канцеларијата за односи со јавноста …

Повеќе »

О2 Иницијатива: Пратениците на потег, кој е на страна на правдата, а кој ги брани моќниците

Токму пред избори, ќе видиме кој кого брани и кој е на страна на правдата, а кој ги брани приватните интереси на моќниците. На потег се пратениците. Поради сериозни злоупотреби и сериозна штета која секојдневно се акумулира со изградбата на комплексот на згради, т.н. 17 катница, во заштитеното подрачје на …

Повеќе »

О2 Иницијатива: Пратениците на потег, кој е на страна на правдата, а кој ги брани моќниците

Токму пред избори, ќе видиме кој кого брани и кој е на страна на правдата, а кој ги брани приватните интереси на моќниците. На потег се пратениците. Поради сериозни злоупотреби и сериозна штета која секојдневно се акумулира со изградбата на комплексот на згради, т. н. 17 катница, во заштитеното подрачје …

Повеќе »

Прес – конференција на министерот за надворешни работи Бујар Османи (во живо)

Прес – конференција на министерот за надворешни работи Бујар Османи во врска со активностите на Република Северна Македонија во рамки на претседавањето со Процесот на соработка во Југоисточна Европа. . Извор: МИА

Повеќе »

Најмногу дожд во Радовиш 37 литри на квадрат, во Скопје 22

Најмногу дожд во изминатото деноноќие наврна во Радовиш 37 литри на метар квадратен, 31 литар Лазарополе, 26 во Берово, 24 во Крушево, а 22 литри во Скопје. Во текот на ноќта времето беше облачно со врнежи од дожд, кои наместа беа пообилни и проследени со грмежи. Дуваше слаб до умерен, …

Повеќе »

Сенатот на САД предложи резолуција за поддршка на влезот на Северна Македонија во ЕУ

САД го поддржаа пристапувањето на Северна Македонија во Европската Унија (ЕУ) во најнова резолуција во Сенатот, спонзорирана од демократскиот сенатор од Вермонт Питер Велч, демократската сенаторка од Њу Хемпшир Џин Шахин и републиканските сенатори од Небраска и Северна Каролина Пит Рикетс и Том Тилис. Во резолуцијата, како што пренесува Гласот …

Повеќе »