ФИНАНСИИ

Влада: Изминатото деноноќие произведени 18.491 мегават час, немаше увоз на електрична енергија

АД ЕСМ вчера произведе 18.491 мегават час електрична енергија, со што целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи, информираат од Владата. При тоа, како што посочуваат, во термоелектраните се произведени 10.944, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци 7.547 мегават часови електрична енергија. -Во изминатото деноноќие AД …

Повеќе »

Исплатата на финансиската поддршка за ранливи категории на граѓани ќе се изврши на 12 јануари

Министерството за труд и социјална политика, ги известува граѓаните дека паричните средства за корисници на финансиска поддршка за справување со енергетската криза, ќе бидат исплатени на 12.01 2023 година. Списокот на корисници на паричните средства за финансиска поддршка за справување со енергетската криза ќе се објави на 5-ти јануари 2023 …

Повеќе »

Ангелоски: Потребна е ефикасна енергетска транзиција за спас од банкрот и од загадување

Во наредната година треба да се сконцентрираме на рационализација и реформи во јавниот сектор, енергетскиот сектор, економијата и окружувањето за водење на бизнис за да отвориме една подобра перспектива за идните генерации, истакна претседателот на Сојузот на стопански комори Трајан Ангелоски во интервју за телевизија „Сител”. „Да направиме една квалитетна …

Повеќе »

Горивата поскапуваат од 1,5 до два денари

Цената на горивата од ноќеска на полноќ се зголемува за 1,5 до два денари за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,68  отсто. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, на ЕУРОДИЗЕЛ …

Повеќе »

ДУИ: Годинава повторно ги зголемуваме минималната плата и пензиите

И во текот на оваа година ќе продолжат успешните економски мерки во земјава. Демократската унија за интеграција од секогаш како приоритетен фокус ја имала грижата за граѓаните, така да од март ќе продолжи реализацијата на нејзиниот политички објектив за зголемувањето на пензиите за околу 7% за близу 330 илјади пензионери. …

Повеќе »

Користењето на платежни картички бележи раст и во третиот квартал од 2022 година

Граѓаните се повеќе ги користат платежните картички за купување. Податоците на Народната банка за третиот квартал од 2022 година покажуваат раст кај вредноста и кај бројот на остварени трансакции за 14,9 и за 8,5 проценти. – Годишниот раст на бројот на плаќањата во трговијата, кој произлегува пред сѐ од повисокиот …

Повеќе »

Дигитализацијата на платежните услуги продолжува и во третиот квартал од 2022

Дигиталната револуција во плаќањата, која особено се засили за време на пандемијата на ковид-19 како во светски рамки, така и во нашата земја, придонесе за сѐ позачестена употреба на дигиталните решенија за плаќање, коишто се најсоодветни за нивното едноставно, достапно, сигурно и технолошки современо (паметно) извршување. И во третиот квартал …

Повеќе »

Јапонија им нуди на семејствата по 7500 долари по дете доколу се иселат од Токио

Јапонската Влада нуди милион јени (7.500 долари) по дете на семејствата што ќе се иселат од главниот град Токио, со цел да ја насочи популацијата кон послабо населените региони во земјата. Властите во Јапонија ги засилуваат стимулациите за да ги намамат луѓето во помалите регионални области со мала, главно постара …

Повеќе »

АНАЛИЗА : Капитални инвестиции 2022 – дел од институциите со поразителни резултати!

Некои институции и министерства со забрзано темпо во последниот месец од 2022 та ги “набилдаа” капиталните инвестиции, но дел со поразителни резултати – минимално остварување на планираните проекти. Капитални расходи на министерствата …. Заклучно со ноември 2022 та реализацијата на капиталните инвестиции изнесува 59,2%. Само за еден месец таа се …

Повеќе »

Во 2023 влегуваме без прогресивен данок, се размислува за времен данок на екстра профит

Од 1 јануари не важи одредбата од Законот за личен доход со која се предвидуваше прогресивно оданочување, а нема да се оданочуваат ниту каматите на орочените депозити. Владата ги укина овие одредби од Законот за личен доход кој помина во Собрание. Оданочувањето на каматите на орочените депозити се одлага до …

Повеќе »