Breaking News

ФИНАНСИИ

Левица: Власта не презеде никакви мерки за регулација на банкарскиот сектор

Народна банка уште кон крајот на 2021 година започна да ја затега монетарната политика преку зголемување на каматата на благајничките записи и референтната стапка, за да се одржи финансиска стабилност и ликвидност во банкарскиот сектор и да се забави инфлацијата. Од преземените мерки, само лихвобанките остваруваат екстра профити, а народот …

Повеќе »

СПМ: Потребни се итни и неодложни парламентарни избори

Социјалистичката партија на Македонија како и целата македонска јавност можеше да заклучи дека два дена власта, предводена од премерот и ресорните министри, на уприличената конференција зборуваа што сработиле во изминатата година и кои им се приоритетите. Општиот впечаток е како тие сами да се убедуваа колку успеси имаат постигнато, со …

Повеќе »

Фон дер Лајен: ЕУ пренасочува 250 милијарди евра за да ги намали емисиите на CO2

Европската комисија ќе предложи мерки за да им помогне на европските индустрии да ги намалат емисиите на јаглерод диоксид и да конкурираат со стимулации што им се нудат на компаниите во САД, Јапонија и Кина, изјави денеска претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. „Сакаме да го искористиме овој …

Повеќе »

НБ: Во декември зголемена просечната каматна стапка на кредитите во корпоративниот сектор

Просечната каматна стапка на вкупните кредити лани во декември изнесува 4,44 отсто и  оствари месечно зголемување од 0,03 процентни поени (п.п) и годишно од 0,07 п.п.. При тоа просечната каматна стапка на вкупните депозити изнесува 0,86 отсто и бележи раст на месечна основа од 0,09 п.п. и на годишна од …

Повеќе »

Протести во Франција поради најавената пензиска реформа

Во Франција денеска повторно се очекува бран протести поради најавената пензиска реформа со која се предвидува поместување на старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години, а штрајкот што е во тек веќе влијае на производството на струја, јавниот превоз и наставата во училиштата. Синдикатите, кои закажаа протести низ …

Повеќе »

Злоупотребата на личните податоци во текот на Ковид-19 Владата на САД ја чинеа 5,4 милијарди долари

Американската Влада најверојатно издвоила околу 5,4 милијарди американски долари помош за време на пандемијата со Ковид-19 на луѓе кои ја злоупотребиле индификациската картичка за здравствено осигурување, соопшти федералното набљудувачко тело. Телото наречено Одбор за одговор на пандемијата соопшти дека идентификувало 69.323 сомнителни броеви за здравствено осигурување преку кои се исплатени …

Повеќе »

ММФ ги зголеми изгледите за глобалниот раст за годинава

Меѓународниот монетарен фонд денеска малку ги зголеми изгледите за глобалниот раст во 2023 поради „изненадувачките отпорни” побарувања во САД и Европа, пониските трошоци за енергија и повторното отворање на кинеската економија откако Пекинг ги ублажи строгите ограничувања за Ковид-19. ММФ соопшти дека глобалниот раст сепак ќе падне на 2,9 отсто …

Повеќе »

Евростат: Дознаките од странство изнесуваа 7,2 отсто од БДП на Србија во 2021 година

Приватните дознаки од странство и плаќањата од странство на име надоместок на вработените изнесуваат 7,2 отсто од Бруто домашниот производ (БДП) на Србија во 2021 година, објави европската статистичка служба Евростат. Во однос на учеството на дознаките од странство во БДП, главно пари испратени од српските граѓани во дијаспората, Србија е …

Повеќе »

Бочварски: Највисоко ниво на капитални инвестиции лани, годинава продолжуваме со посилно темпо

Во најтешка и најкризна година реализиравме највисоко ниво на капитални инвестиции од независноста на Македонија до денес, кои се на ниво од 465 милиони евра. И тоа не се голи бројки, туку се пари инвестирани во проекти кои граѓаните ги гледаат и чувствуваат, истакна министерот за транспорт и врски Благој …

Повеќе »

Горивата поскапуваат од половина до еден денар за литар

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар за литар, а цената на дизелот се зголемува за половина денар за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,5 отсто. Новата малопродажна …

Повеќе »