Breaking News

ВЕСТИ

Маричиќ: Со заеднички напори можеме да ја постигнеме целта и членство во ЕУ до 2030 година, но и имплементација на целите за национален развој

– Врз основа на извештајот од скринингот на правиот кластер – темелни вредности, институциите веќе работат на креирање на патоказите за владеење на правото, за реформи на јавната администрација и за функционирање на демократските институции, од кои првите два се и формален услов за отворање на овој кластер. Формирани се …

Повеќе »

Продолжи протестот на судската администрација

Независниот синдикат на судската администрација денеска продолжи со протест за покачување на платите и додатоците на плата.  Вработените во судската администрација од 9:30 до 10:30 часот ја блокираа крстосницата кај Трговскиот центар „Мавровка“ и ги повторија своите барања, повисоки плати за 78 отсто на минималната плата во судската служба и …

Повеќе »

Коцарев: Предизвиците денес се од духовна и економска сфера, потребен е фундаментален документ изработен од МАНУ 

Предизвиците со кои се соочуваме денес се од духовна и од економска сфера. На државата и е потребен фундаментален документ, којшто ќе биде изработен под водство на МАНУ, заедно со универзитетите и стопанските комори, без учество на извршната власт. Но, не е доволно само да се изработи ваков документ, туку …

Повеќе »

Рокот за доставување пријави за признанието „Успешни млади“ продолжен до 20 октомври 2023 година

  Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија го продолжи рокот за доставување пријави за признанието „Успешни млади“ за 2022 година до 20 октомври 2023 година. Признанието, како што информираат од Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски, се доделува во насока на вреднување на трудот и знаењето на младите, како една …

Повеќе »

Голем пожар во атарот на штипското село Калапетровци

Голем шумски пожар има во атарот на штипското село Калапетровци. Од утринава пожарот го гаснат 15 пожарникари, а од воздух се вклучија и двата ер трактори и хеликоптери. Командирот на ТППЕ-Штип Дарко Коцев за МИА вели дека станува збор за голема површина, а гори и шума. Според него, станува збор …

Повеќе »

Дизелот повтинува за три, а бензините за 2,5 денари

ЕУРОДИЗЕЛОТ (Д-Е V) и Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ1) од полноќ поевтинуват за три, а бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 за 2,50 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе изнесува 83 денари, на Екстра лесното масло за домаќинство …

Повеќе »

Бектеши: Мерките даваат резултати, инфлацијата во септември намалена во однос на август

Министерот за економија Крешник Бектеши во објава на „Фејсбук“ оценува дека владините мерки даваат резултати за што показател е намалувањето на инфлацијата во септември во однос на август.   – Мерките кои ги носи Министерството за економија даваат резултат. Над 55 проценти од граѓаните во дел од спроведените анкети ги поддржуваат …

Повеќе »

Бектеши: Ниту еден од производите со „гарантирана цена“ нема да има ДДВ поголем од пет отсто 

Ниту еден од производите со „гарантирана цена“ нема да има ДДВ поголем од пет отсто, соопшти денеска министерот за економија Крешник Бектеши.   Според него, цената на овие основни прехранбени производи може да биде само дополнително намалена, но никако и зголемена.  Како што истакна Бектеши, одговарајќи на новинарски прашања по конференцијата …

Повеќе »

Блупринт групата за реформи во правосудството се повлекува од процесот за изработка нов Кривичен законик

Блупринт групата на граѓански организации за реформи во правосудството соопшти дека се повлекува од понатамошно учество и давање придонес во процесот на изработка на новиот Кривичен законик. Сметаат дека нивнот учество е беспредметно во постапка која, како што наведуваат, суштински го озаконува незаконитото, што е дополнително спротивно на нивната мисија …

Повеќе »

Почнува пријавување за бесплатна вакцинација против сезонски грип за ризични групи на страницата vakcinacija.mk  

Преку веб страницата – vakcinacija. mk, денеска почнува пријавувањето за бесплатна вакцинација против сезонски грип за ризични групи население, информираат од Министерството за здравство. – Со цел да се обезбеди заштита кај поголем број лица од сезонски грип, оваа година Министерството за здравство ја зголеми количината на набавени вакцини, при …

Повеќе »