Breaking News

ФИНАНСИИ

Во Јапонија туна продадена за 257.000 евра

Туна тешка 212 килограми е продадена за 36 милиони јени (257.000 евра) на новогодишна аукција во Токио. На наддавањето, рибата достигна двојно повисока цена од минатата година. Ова укажува на тренд на закрепнување на пазарот по три години пад на цените поради пандемијата. Инаку, рекордот за тоа на пазарот во …

Повеќе »

Цените на гасот во Европа пониски за седум отсто

Цените на гасот во Европа од денеска се пониски за седум отсто и изнесуваат 730-735 долари за илјада кубни метри – намалување под 750 долари за првпат од февруари минатата година, објави лондонската берза ИЦЕ (ICE). На 19 декември земјите од Европската унија се договорија за максимална цена на гасот …

Повеќе »

Општина Куманово повикува да се поднесе даночна пријава за данок на имот и за фирмарина

Секторот за даноци и такси од општина Куманово денеска ги повика обврзниците да поднесат даночна пријава за утврдување данок на имот за 2023 година и да поднесат пријава за утврдување на комунална такса за фирма (назив) на деловна просторија, односно фирмарина за 2023 година. Во соопштението се прецизира дека даночната …

Повеќе »

МТСП: Склучени договорите за финансирање на социјалните услуги со лиценцираните даватели на услуги

Развојот и подобрувањето на квалитетот на социјалните услуги во локалните заедници, согласно потребите на граѓаните и зголемување на пристапноста и достапноста на социјалните услуги наменети за ранливите групи на граѓани, постарите лица, децата и лицата со попреченост, децата во ризик и децата без родителска грижа, жртви на семејно и родово …

Повеќе »

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека денеска започна исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита за месец декември 2022 година. Корисниците на парични права коишто поседуваат дебитна картичка ќе можат да подигнат готовина на банкоматите на банките, да ги користат средствата за безготовински плаќања во продажната …

Повеќе »

Влада: Изминатото деноноќие произведени 18.491 мегават час, немаше увоз на електрична енергија

АД ЕСМ вчера произведе 18.491 мегават час електрична енергија, со што целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи, информираат од Владата. При тоа, како што посочуваат, во термоелектраните се произведени 10.944, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци 7.547 мегават часови електрична енергија. -Во изминатото деноноќие AД …

Повеќе »

Исплатата на финансиската поддршка за ранливи категории на граѓани ќе се изврши на 12 јануари

Министерството за труд и социјална политика, ги известува граѓаните дека паричните средства за корисници на финансиска поддршка за справување со енергетската криза, ќе бидат исплатени на 12.01 2023 година. Списокот на корисници на паричните средства за финансиска поддршка за справување со енергетската криза ќе се објави на 5-ти јануари 2023 …

Повеќе »

Ангелоски: Потребна е ефикасна енергетска транзиција за спас од банкрот и од загадување

Во наредната година треба да се сконцентрираме на рационализација и реформи во јавниот сектор, енергетскиот сектор, економијата и окружувањето за водење на бизнис за да отвориме една подобра перспектива за идните генерации, истакна претседателот на Сојузот на стопански комори Трајан Ангелоски во интервју за телевизија „Сител”. „Да направиме една квалитетна …

Повеќе »

Горивата поскапуваат од 1,5 до два денари

Цената на горивата од ноќеска на полноќ се зголемува за 1,5 до два денари за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,68  отсто. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, на ЕУРОДИЗЕЛ …

Повеќе »

ДУИ: Годинава повторно ги зголемуваме минималната плата и пензиите

И во текот на оваа година ќе продолжат успешните економски мерки во земјава. Демократската унија за интеграција од секогаш како приоритетен фокус ја имала грижата за граѓаните, така да од март ќе продолжи реализацијата на нејзиниот политички објектив за зголемувањето на пензиите за околу 7% за близу 330 илјади пензионери. …

Повеќе »