НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

УКЛО-Битола потпиша договор за соработка со Бар Илан Универзитет во Тел Авив

Ректорот на Универзитетот „Св. Климент Охридски“-Битола, Игор Неделковски и Моше Левенштајн, заменик претседател на Бар Илан Универзитетот во Тел Авив, потпишаа договор за соработка. Свеченоста се одржа за време на Меѓународниот академски саем кој вчера и денес се одржува во израелскиот главен град и во присуство на в.д. амбасадорот на …

Повеќе »

Годишна награда за млад истражувач на Народната банка: Краен рок за пријавување труд е 1 февруари

Крајниот рок за доставување на трудовите за Конкурсот за Годишната награда за најдобар труд од областа на макроекономијата и банкарството за 2023 година е 1 февруари 2023 година. Сите заинтересирани млади истражувачи можат да поднесат свој труд, согласно условите и критериумите на јавниот повик објавен во јули минатата година. Право …

Повеќе »

МОН: Второто полугодие почнува на 23 јануари, апелираме училиштата да користат субвенционирана енергија

Министерството за образование и наука информира дека учебната година продолжува на 23 јануари. Со одлука на Владата, на предлог на Министерството, второто полугодие од учебната 2022/23 година наместо на 18 јануари почнува на 23 јануари (понеделник), со физичко присуство за сите ученици. Зимскиот распуст е продолжен поради заштита на здравјето …

Повеќе »

Шаќири: До крајот на второто полугодие треба да се одработат сите 180 работни денови

Според календарот за работа во образованието, до крајо т на второто полугодие треба да се одработат 180 наставни денови, изјави министерот за образование и наука Јетон Шаќири одговарајќи на новинарско прашање дали е точно дека поради одложениот почеток на второто полугодие учебната година ќе заврши на 14-ти наместо на 9 …

Повеќе »

МОН: Соларни фотоволтаични системи ќе добијат 25 училишта со европски грант

Министерството за образование и наука ќе ја подобрува енергетската ефикасност на основните и средните училиштата со инсталирање соларни фотоволтаични системи. Проектот ќе се реализира со грант од 1,1 милион евра обезбеден од Банката за развој на Советот на Европа. По одобрувањето на грантот, ресорниот министер Јетон Шаќири истакна дека МОН …

Повеќе »

Јавен повик на Општина Охрид за доделување стипендии за ученици, студенти, магистранти и докторанти со ретки болести и посебни потреби

  Охрид, 5 јануари 2023 (МИА) – Општина Охрид распиша јавен повик за додлеување стипендии на ученици, студенти, магистранти и докторанти за учебната 2022/2023 година, а се лица со ретки болести и посебни потреби. Право на стипендија, според јавниот повик, имаат лицата кои се жители на Општина Охрид, редовни ученици, студенти, …

Повеќе »