Breaking News

ВЕСТИ

Ангеловска-Бежоска: Зголемувањето на учеството на жените во работната сила може да придонесе за повисок економскиот раст

Зголемувањето на учеството на жените во работната сила ќе овозможи повисок економски раст, кој целосно ќе ги надомести загубите предизвикани од пандемијата. ММФ проценува дека кај брзорастечките и економиите во развој, БДП може да се зголеми за околу 8 отсто во наредниот период од пет години, доколку се зголеми стапката …

Повеќе »

Поради сообраќајка во прекин патот Струмица-Радовиш

Поради случена сообраќајна незгода на магистралниот пат А-4, делница Струмица-Радовиш, кај село Калуѓерица, сообраќајот е во целосен прекин и се пренасочува по стариот пат. Како што информира АМСМ, сообраќајот е во прекин од 20:30 часот. вј/лв/Фото: МИА архива . Извор: МИА

Повеќе »

ЦУК: Во последното деноноќие 2.113 повици на 112, имало 10 пожари на отворено 

Во последното деноноќие имало вкупно 2. 113 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112, од коишто „реални“ биле 50,69 отсто повици, а 49,31 отсто биле за други потреби на граѓаните што не биле итни. Од реалните повици кон Полиција биле упатени 68,69 отсто, кон Итната медицинска помош 24,6, …

Повеќе »

Лескаровска: Туризмот е најдобра инвестиција за економски развој, заедно со бизнисот ќе ги подобруваме перформансите

Проширување и развој на понудата, подобро позиционирање на меѓународниот пазар, поголема процентуална исполнетост на сместувачките капацитети и развој на руралниот и еко-туризмот. Ова се клучните цели на кои ќе се фокусира Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) во претстојниот период, вели новата директорка Јасмина Лескаровска.  Во разговор за …

Повеќе »

Викенд со партиски промоции на носители на изборни листи и програми

Промоции на кандидатски листи и програми за претстојните парламентарни избори, трибини и отворање изборни штабови, викендов се на агендата на партиите.  СДСМ денеска на седници на Централниот и на Извршниот комитет, а потоа и на Конгрес на партијата треба да донесе одлука за носителите на кандидатските листи за парламентарните избори. …

Повеќе »

Дводневен женски економски форум „Јас сум жена“, регистрирани 352 учесници

Триста педесет и двајца учесници се регистрирани на дводневниот Женски економски форум, што почнува денеска на платформата ZOOM, во организација на Здружението за вмрежување на успешни жени, едуцирање и истражување „Јас Сум Жена“, „Global Shapers Skopje Hub“ и Факултетот за Туризам и Бизнис Логистика – УГД Штип. Како што соопштија …

Повеќе »

Конференција: Меѓусекторски пристап и партнерства за родова еднаквост и јакнење на жените 

Постои напредок во застапеноста на жените во органи на управување. Родовата еднаквост и зајакнувањето на жените бараат меѓусекторски пристапи и партнерства меѓу државниот сектор, бизнис секторот и граѓанското општество. Културните норми, предрасудите, структурните нееднаквости уште се големи бариери кои ги обесхрабруваат жените да не целат водачки и лидерски позиции и …

Повеќе »

Дел од Ракотинци утре без вода

Без вода утре од 9 часот ќе останат дел од жителите на Ракотинци, општина Сопиште.  Како што информира ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, прекинот е поради дефект на улица „5“ број 8 и дефект на приклучна цевка на улица „1“ број 26 во Ракотинци. Водоснабдувањето ќе биде прекинато до …

Повеќе »

Царинската управа поднесе кривични пријави против фирмата увозник и цариникот за случајот со мобилните телефони

  Секторот за контрола и истраги при Царинската управа поднесе кривична пријава против правното лице и управителот поради постоење на основано сомнение дека сториле кривично дело „Царинска измама“. Исто така, Секторот за професионална одговорност при Царинската управа поднесе кривична пријава против царински службеник поради постоење основано сомнение дека сторил кривично …

Повеќе »

Бојмацалиев: Пристигнуваат 400.000 обрасци за лични карти

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев од Ресен информира дека денеска пристигнуваат нови 400. 000 обрасци за лични карти и дека процесите во тој дел се одвиваат тековно. Како што е наведено во соопштението од МВР, Бојмацалиев нагласил дека е информиран од управните служби при МВР на ниво …

Повеќе »