Breaking News

ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Дојче Телеком е највредниот бренд во Европа

Дојче Телеком за прв пат стана највредниот бренд во Европа. Во севкупното рангирање на студијата „Brand Finance Global 500“, објавена на 18 јануари, 2023,  експертите ја ставија Групацијата на силното единаесетто место во светот. Тоа значи искачување за шест места во однос на претходната година. Според истражувањето ДТ групацијата е …

Повеќе »

Германија размислува за договор за гасна солидарност со Италија и Швајцарија

Германија размислува за договор за гасна солидарност со Италија и Швајцарија со цел зајакнување на меѓусебната поддршка во случај на екстремен недостиг на гас, соопшти германското Министерство за економија. Напорите за склучување на тристран договор ги потврди и портпаролот на министерството, велејќи дека министерот за економија Роберт Хабек за тоа …

Повеќе »

ЕУ и се закани на мрежата ТикТок со санкции за „содржините опасни по живот“

Претставници на Европската унија вчера и се заканија на социјалната мрежа ТикТок со далекусежни санкции затоа што дозволува ширење на штетна содржина. Европската комисија го предупреди извршниот директор на ТикТок, ,Шо Зи Че, дека компанијата мора веднаш да почне да се придржува до правилата на ЕУ или ќе се соочи …

Повеќе »

Подгответе се за Garage Sale во Рамстор Мол

Дали сте подготвени за најголемата сезонска зимска распордажба? Од 19ти до 25ти Јануари во Рамстор Мол започнува веќе добро познатата шопинг манија Garage Sale под мотото Правиме чистка, Вадиме се надвор! Рамстор Мол и оваа година, широко ги отвора вратите за сите посетители и подготвува неверојатна понуда на облека,накит,обувки, спортска …

Повеќе »

Николовски: Мерките што Министерството ги креира за поддршка на земјоделците даваат ефекти бидејќи се подготвени директно со земјоделците

Оваа година откако повторно го предводам министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, но и претходно, докажавме дека може поинаку и подобро да се работи. За разлика од едно претходно време субвенциите наместо селективно со подготени листи, денес се даваат еднакво на сите земјоделци кои аплицирале и ги исполнуваат условите. Министерството …

Повеќе »

Туристичка промоција со фокус на шпанскиот туристички пазар

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот продолжува со промотивните активности за нашата дестинација со учество на интернационалната саемска туристичка манифестација “Fitur 2023”, која се одржува во Мадрид, Шпанија од 18ти до 22ри јануари. Фитур оваа година е подготвен да биде еден од најсеопфатните туристички настани во кои одржливоста и …

Повеќе »

Изјава од Цементраница УСЈЕ: Обвинувањата против нас се невистинити, ќе покренеме правна постапка во интерес на вистината

  Цементарница УСЈЕ АД Скопје целосно ги отфрла неоснованите обвинувања, чија цел е дефокусирање на јавноста. За жал ваквиот однос не води кон решавање на отворените прашања. Во интерес на точно и вистинито информирање уште еднаш повторуваме дека при вонредната контрола од страна на Државниот инспекторат за животна средина, спроведена …

Повеќе »

ССК: Франција го отвора европскиот пат за македонската винска индустрија

18.01.2023 – Потпретседателот на Сојузот на стопански комори за надворешни односи и претседател на Туристичко-угостителската комора Аркан Керим реализира посета на познатиот вински регион Болен, Јужна Франција како гостин на винаријата „Шато де Гурдон” чиј сопственик е македонската винарија „Тиквеш”. Директорот на „Тиквеш” Светозар Јаневски и Керим остварија повеќе значајни …

Повеќе »

Концептот на законот за данок на екстра профит е подготвен, ќе се усогласува со стопанските комори

Концептот на законот за данок на екстра профит е подготвен но, како што денеска изјави премиерот Димитар Ковачевски, нема да биде пуштен се додека не биде усогласен со стопанските комори. Ковачевски нагласи дека законот нема да биде наметнат, туку ќе се усогласува со коморите затоа што идејата е да биде …

Повеќе »

Најавени засилени контроли на застаклените тераси на локалите во Општина Центар

Во наредниот период, Секторот за инспекциски работи на Општина Центар ќе започне со засилени инспекциски контроли на застаклените тераси на рестораните, кафе баровите и останатите локали, најавуваат од Општината. Акцијата, велат, ќе ги опфати сите нелегално изградени и застаклени тераси пред и околу локалите, кои не поседуваат одобрение за поставување …

Повеќе »