ЕКОНОМИЈА

Паолучи: Северна Македонија да продолжи со градењето фискални бафери

Во активното портфолио на Северна Македонија со кое управуваме сега, нема случаи на корупција и злоупотреба на финансиските средства, рече денеска директорот на Канцеларијата на Светската банка во земјава, Масимилијано Паолучи. Како што истакна Паолучи, средствата се спроведуваат според правилата за јавни набавки на Светската банка, кои се усогласени со …

Повеќе »

Бесими: Платите во МФ од јануари се зголемени, направено е усогласување со УЈП и Царина

Бројот на вработените во Министерството за финансии (МФ) е речиси преполовен. Раководители на сектори даваат откази, едноставно си одат. На друго место добиваат повеќе можности и подобри услови. Министерството за финансии беше и единствениот пример во целата државна администрација кое имаше пониска плата од органите во состав – УЈП и …

Повеќе »

Столтенберг поддржува трошоците за одбраната да бидат над два отсто од БДП

Берлин, 25 јануари 2023 (МИА) – Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува членките на Алијансата наскоро да ја зголемат својата воена потрошувачка над целта од два проценти од бруто домашниот производ, пренесе ДПА. – Очекувам дека ќе има нова цел во трошењето за одбраната кога ќе се сретнеме во …

Повеќе »

Произведени 16.603 мегават часови струја, целосно задоволени домашните потреби

АД ЕСМ вчера произведе 16.603 мегават часови електрична енергија, со што, како што информираат од Владата, целосно ги задоволила потребите на домаќинствата и малите потрошувачи и потребите за дополнителни снабдувања за училиштата, прехранбената индустрија и други витални држави субјекти. Притоа, како што посочуваат, во термоелектраните произведени се 12.225 мегават часови, …

Повеќе »

Бектеши: Со целосно усогласување на нашето законодавство ќе обезбедиме поголеми права за основање и слободата на давање на услуги

Заклучоците и препораките кои ќе произлезат од овој билатерален состанок ќе ги постават следните чекори во процесот на пристапување во областа на Право на основање и слобода на давање на услуги. Ние сме свесни за важноста да се обезбеди правото на основање и слободата на давање на услуги преку процесот …

Повеќе »

Бесими: Новата глобализација и инвестиции во зелена транзиција, дигитализација и човечки капитал

Економската теорија, вели дека со специјализација во производството се постигнува поголема ефикасност и се намалува цената на производот. Тоа е суштината на теоријата на компаративни предности на Дејвид Рикардо, која се заснова на придобивките од меѓународната трговија за земјите кои се насочуваат кон специјализирано производство со најмал опортунитетен трошок. За …

Повеќе »

Шолц и Макрон сакаат брз и конкретен напредок во проширувањето на ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц и францускиот претседател Емануел Макрон во заедничка статија во германското издание „Франкфуртер алгемајне цајтунг” истакнаа дека се залагаат за брз и конкретен напредок во процесот на проширување на ЕУ, јави ДПА. „Истовремено, ние мора да обезбедиме проширената Европска унија да остане одржлива, со поефикасни институции и …

Повеќе »

Претседателот Пендаровски на дипломатскиот дијалог за Западен Балкан во Давос

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на учеството на Светскиот економски форум во Давос, денеска учествуваше во дипломатскиот дијалог посветен на Западен Балкан. Учесниците на сесијата, како што информираат од Кабинетот на Пендаровски, дискутираа за предизвиците со кои се соочуваат земјите од Западен Балкан и беше посочена потребата за одржување на …

Повеќе »

Андонов: В петок истекува рокот за пријавување за снабдување со субвенционирана електрична енергија од 1 февруари

Основните и средните училишта кои се уште се немаат пријавено на огласот за добивање на субвенционирана електрична енергија, тоа да го направат веднаш, порача денеска советникот за енергетика во Владата Виктор Андонов и додаде дека рокот за пријавување за снабдување со субвенционирана електрична енергија од 1 февруари завршува во петок …

Повеќе »

Битиќи: Глобализацијата не е закана од искоренување на идентитетот, туку шанса за соработка меѓу народите

Mораме да продолжиме да работиме за нашето едно општество во чија основа е токму тоа, искрена намера да го запознаеме и цениме другиот и да создадеме безбеден простор да е свој и да добие шанса каква што посакуваме и за себе, истакна денеска вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на …

Повеќе »