Унгарија потпиша нуклеарен договор со Белорусија


– Владата на Унгарија потпиша нуклеарен договор со Белорусија, што од шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто е од „големо значење“.


Според Сијарто, кој е во посета на Белорусија, Договорот е за трансфер на технологии и знаења кои се потребни при изградбата на втората нуклеарна централа во Унгарија – „Пакш 2“, наведе Сијартто кој е во посета на Минск.


Нуклеарната централа „Пакш“ е изградена од руската компанија „Росатом“.  ми/фото: ЕПА .

Извор: МИА