Breaking News

По невремето денеска сончево со температура до 38 степени, попладне пороен дожд и грмежи


Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност.


Попладне ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи, претежно во западните делови од земјата ќе има и наместа подолготраен дожд со засилен ветер и грмежи, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.


Минималната температура ќе биде во интервал од 13 до 21, а максималната ќе достигне од 30 до 38 степени. УВ индексот ќе изнесува 8. Во Скопје, сончево и многу топло со мала до умерена облачност.

Попладне во делови од котлината можна е појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 18, а максималната ќе достигне до 36 степени.


Според прогнозите на синоптичарите, во текот на оваа недела претежно во попладневните часови ќе има почеста појава на пороен дожд и грмежи.

Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер и град. Во следните денови и понатаму ќе биде топло, но со постепено опаѓање на дневната температура.


дма/бак/Фото: МИА архива .

Извор: МИА