Breaking News

Израелската полиција уапси деветмина антивладини демонстранти


Израелската полиција денеска уапси деветмина демонстранти откако тие го блокираа автопатот во близина на Тел Авив, барајќи предвремени избори и договор за размена на затвореници со групата Хамас.


Демонстрантите носеа голем транспарент со натпис „Доста е од владата на уништување“ и ги блокираа сообраќајот на клучката Мораша, палејќи гуми на патот.


Полицијата интервенираше за да ги растера демонстрантите од автопатот и уапси деветмина од нив.

Протест се одржа и во Ерусалим, каде луѓето седат во кафези додека роднините и членовите на семејствата на израелските заложници држени од Хамас во Газа организираат протести пред Кнесетот во Ерусалим.


Демонстрантите ја повикаа израелската влада да потпише договор со Хамас за ослободете ги заложниците.

Според израелските одбранбени сили, околу 120 израелски заложници сè уште се држени од Хамас во Газа. Повеќе од 36. 000 Палестинци и над 1.


400 Израелци се убиени, според палестинското Министерство за здравство и Израелските одбранбени сили (ИДФ), откако милитантите на Хамас започнаа напад против Израел од Појасот Газа на 7 октомври 2023 година и во последователните израелски операции во Газа и Западниот Брег кој го следешеПоследниве недели, израелските опозициски партии, заедно со семејствата на израелските заробеници во Газа, ги интензивираа протестите за да извршат притисок врз израелската влада да постигне договор за размена на затвореници со милитантната група Хамас.

Индиректните преговори продолжија оваа недела и во Каиро и во Доха, а израелски делегации се упатени во двата града. ссм/фото: ЕПА .


Извор: МИА