Breaking News

Фредериксен: Не сум кандидат за нов претседател на Европскиот совет


Данската премиерка Мете Фредериксен попладнево негираше дека е кандидат за нов претседател на Европскиот совет, по неколкумесечните шпекулации дека би можела да го наследи Шарл Мишел на таа функција.


Фредериксен, по пристигнувањето на неформалниот самит на лидерите на ЕУ, на кој ќе се разговара за распределбата на функциите во европските институции по изборите за Европскиот парламент, рече дека актуелната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која се кандидираше за нов мандатот, завршила „одлична работа“.


Таа повика брзо да се донесат одлуки за распределба на функциите. рп/Фото: МИА архива .

Извор: МИА