Breaking News

ВЕСТИ

Скопје и Софија да се посветат на дијалогот и развојот на добрососедските односи, порача Брисел

Брисел ги повика Скопје и Софија да се посветат на дијалогот и да избегнуваат непотребни тензии. Додека македонските власти, чекаат да завршат изборите во Бугарија, закажани во првата недела на април, за да воспостават комуникација со новата влада, бугарскиот претседател Радев продолжува да бара поддршка од европските партнери за нејзините …

Повеќе »

Нема механизам со кој би се спречиле измамите при онлајн купување, да не даваат премногу лични податоци, апелира ОПМ

Организацијата на потрошувачите на Македонија (ОПМ) во 2021 и во 2022 година има добиено над 420 поплаки од потрошувачи во делот на онлајн купувањето. Најмногу од поплаките, како што информираат за МИА, се за техничките карактеристики на производите, доставувањето оштетен производ или откажувањето на нарачката. Од ОПМ препорачуваат при онлајн …

Повеќе »

Гир: Европското знаменце не треба да се злоупотребува за скратување на дискусијата при носењето на важни закони

Амбасадорот на ЕУ, Дејвид Гир смета дека европското знаменце треба да се употребува само кога се во прашање закони што се поврзани со европските норми и стандарди, но не и да се користи за да се избегне јавната дебата при носењето на важни закони. -Нема да коментирам поединечен закон, но …

Повеќе »

УЈП И ДИТ потпишаа договор за размена на податоци и соработка

Директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска и директорката на Државниот инспекторат за труд Весна Томовска, денеска потпишаа Договор за размена на податоци и соработка. Со овој документ се унапредува меѓуинституционалната соработка, и се овозможува поголем увид во тоа кој работодавачи согласно, законски предвидениот рок, задоцнето или воопшто не …

Повеќе »

Костадиновска-Стојчевска: Во 2023 културата останува во духот на разновидноста, традицијата и националниот идентитет

Mинистерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска на денешната прес-конфренција по повод резултатите од Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес по одделни области и активности од културата за 2023 година истакна дека оваа година, според исходот од конкурсите, културата останува во духот на разновидноста, традицијата и националниот идентитет. „Станува збор …

Повеќе »

Административците во МАНУ на штрајк, велат дека единствено со отворање на Законот за МАНУ можат да им се зголемат платите

Вработените во Секретаријатот и стручните единици на Македонската академија на науки и уметности (МАНУ), кои од вчера стапија во штрајк за поголеми плати, велат дека само со отворање на Законот за МАНУ може да се реши нивниот проблем. – Овој синдикат ги вклучува вработените во Секретаријатот и стручните единици на …

Повеќе »

Буџетот за поддршка на проекти во културата за годинава е 12,5 милиони евра, поддршка добија значајни јубилеи и годишнини

Буџетот за поддршка на проекти во културата за оваа година изнесува 12,5 милиони евра, информира на денешната прес-конференција министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска. Министерката посочи дека 2023 е година на значајни јубилеи и годишнини, а соодветните комисии, како што рече, поддржаа квалитетни проекти во пресрет на 60-годишнината од катастрофалниот земјотрес …

Повеќе »

Пендаровски: Ова се припадниците на нашата Армија кои помогнаа во спасувањето на малиот Сулејман

Претседателот на државата Стево Пендаровски објави фотографија од македонските војници кои учествуваа во спасувањето петгодишното дете од урнатините во турскиот град Кахраманмараш. -Ова се припадниците на нашата Армија кои заедно со турските тимови го спасија малиот Сулејман од рушевините по силните земјотреси во Турција, напиша Перндаровски на Фејсбук. Од Генералштабот …

Повеќе »

Буџетот за поддршка на проекти во културата за годинава е 12,5 милиони евра, евидентирани 3 355 релевантни пријави

Буџетот за поддршка на проекти во културата за оваа година изнесува 12,5 милиони евра, информира на денешната прес-конференција министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска. Аплицирањето за годишните конкурси за финансирање проекти, како што посочи министерката, за првпат се спроведе на националниот портал за е-услуги и за првпат решенијата за прифатени, одбиени …

Повеќе »

Извештај на МВР на Романија: Во случај на голем земјотрес 350.000 згради ќе бидат оштетени, а 45.000 луѓе ќе бидат повредени или загинати

Во случај на голем земјотрес во Романија со јачина од 7,4 – 8,1 степени според Рихтеровата скала, повеќе од 350.000 станбени згради ќе бидат сериозно оштетени, а бројот на тешко повредени или загинати луѓе ќе надмине 45.000. Ова се наведува во извештајот од страна на Генералниот инспекторат за вонредни ситуации …

Повеќе »