СВЕТ

Кирби: И да објави технички банкрот, САД ќе продолжат да доделуваат финансиска помош на Украина 

Во случај и да преминат во состојба на технички банкрот, САД ќе можат да ја помагаат финансиски Украина до крајот на фискалната година (30 септември), а на сметка на средствата доделани од Конгресот, изјави денска Џон Кирби, портпарол за стратешки комуникации на Соетот за безбедност во Белата куќа.  Демократите и …

Повеќе »

Албанскиот претседател пред неделните избори порача до граѓаните да зборуваат со дадениот глас

 Албанскиот претседател Бајрам Бегај упати видео- пораката до албанските гласачи апелирајќи на 14 мај да се гласа со потребната одговорност. -Серијата предлози што ги слушавте неколку недели за време на изборната кампања е веќе затворена. Сите вклучени во изборите зборуваа како што сакаа, кога сакаа и со неизбежен интензитет на …

Повеќе »

Во Шпанија уапсени 69 лица кои препродавале полициски термини на барателите на азил

– Шпанската полиција уапси 69 лица, наводно поврзани со криминална банда, која го хакирале онлајн систем за закажување термин во полицијата и термините ги препродавале на баратели на азил и други странци кои сакале да останат во државата. Меѓу уапсените се и четворица наводни водачи на бандата во Барселона и …

Повеќе »

„Форбс“: Крипто милијардерите за една година изгубиле 110 милијарди долари

Крипто милијардерите изгубиле имот во вкупна вредност од 110 милијарди долари за една година, објави магазинот Форбс. Во 2022 година, на листата на Форбс на милијардери имаше 19 луѓе кои своето богатство го заработија во бизнисот со криптовалути, чиј имот тогаш беше проценет на 140 милијарди долари. Оваа година, 10 …

Повеќе »

Учесници на протестот го блокираа сообраќајница пред зградата на српскиот Парламент

Учесниците на протестот „Србија против насилството“ блокираа сообраќајница пред зградата на српскиот парламент   во пресрет на новиот протестен собир организиран од проевропската опозиција, јави Бета. Според претходните најави на организаторите, собирот ќе биде без говорници и ќе заврши со блокада на мостот Газела, а ќе бидат прочитани и истите …

Повеќе »

Лавина од критики до Си-ен-ен за интервјуто во живо со поранешниот претседател Доналд Трамп 

Телевизијата Си-ен-ен е предмет на остри критики од американски медиуми, политички и медиумски аналитичари и првенци, како и незадоволни гледачи, поради организираното интервју во живо со поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп.  Интервјуто, одржано во средата во живо во стил на средба со граѓани во градско собрание, платформа што се …

Повеќе »

Хрватско МВР: Добивме сериозна закана упатена кон премиерот и министрите

Хрватското Министерство за внатрешни работи денеска соопшти дека распоредиле дополнителни сили околу зградата на Владата откако биле упатени телефонски закани до премиерот Андреј Пленковиќ и министрите. Во утринските часови полициската управа во Загреб доби пријава од непознато лице, кое му се закануваше на премиерот на Република Хрватска и членови на …

Повеќе »

ЕЦБ мора да ја зајакне супервизијата на кредитните ризици во банките во еврозоната, тврди Европскиот суд на ревизори

Европската централна банка (ЕЦБ) мора да ја зајакне супервизијата на кредитните ризици во банкарскиот сектор и да ги заостри капиталните барања за кредиторите со поголем ризик, предупреди Европскиот суд на ревизори во денеска објавениот извештај. „И покрај зголемените напори во супервизијата на кредитниот ризик на банките и проблематичните кредити“, ЕЦБ …

Повеќе »

Кан ослободен со кауција

– Судот во Пакистан донесе одлука поранешниот премиер Имран Кан да биде ослободен со кауција во траење од две недели, изјави неговиот адвокат денеска, откако неговото апсење предизвика масовни протести и судир со војската. Апсењето на Кан, кое Врховниот суд го прогласи за „невалидно и незаконско“ еден ден претходно, предизвика …

Повеќе »