Breaking News

СВЕТ

Мексиканец создаде апликација за последните желби и пораки по смртта

Мексиканецот Мигел Фарел создаде програма за зачувување пораки и последни желби, коишто корисникот би сакал да ги сподели со најблиските по својата смрт. Апликацијата наречена „Past Post“ (Објава од минатото), „му овозможува на корисникот да остави пораки што ќе се употребат по неговата смрт“, според претприемачот Фарел. Како пример, тој …

Повеќе »

Украинската енергетска мрежа ги задоволува „потребите“ за електрична енергија

Енергетската мрежа на Украина ги задоволува енергетските потреби на потрошувачите по извршените поправки по последниот бран руски напади врз критичната инфраструктура, соопшти украинскиот министер за енергетика Герман Галушченко. Тој рече дека итните поправки биле брзо завршени по руските напади во петокот што ги погодија енергетските капацитети низ целата земја. – …

Повеќе »

Повеќе од 36.000 луѓе загинаа во земјотресите во Турција и Сирија

Бројот на загинати во Турција и Сирија по катастрофалните земјотреси во понеделникот достигна најмалку 36.217 жртви. Бројот на загинати во Турција достигна 31.643, соопшти денеска турскиот координативен центар за вонредни состојби САКОМ. Потврдениот број на загинати во Сирија е 4.574. Тој број вклучува повеќе од 3.160 во деловите на северозападна …

Повеќе »

НАТО може да побара од своите членки да ги зголемат залихите муниција

Се очекува НАТО да побара од своите членки да ги зголемат залихите муниција, кои се многу потрошени во војната во Украина, додека сојузниците се обидуваат да го снабдат со оружје Киев, но и да ги зајакнат сопствените армии една година по почетокот на руската инвазија на Украина. Дури и пред …

Повеќе »

Кина испраќа помош, но не и нови тимови во областите погодени од земјотресот

Пекинг денеска испрати втор контингент помош во северозападна Сирија, но на спасувачките тимови кои се уште не отишле во областите на катастрофата им порача да ги откажат патувањата. Во меѓувреме, кинеското друштво на Црвениот крст испрати нови залихи помош, вклучувајќи памучни шатори, јакни и медицински материјали. Кина веќе им даде …

Повеќе »

Седум дена по земјотресот сè уште се пронаоѓаат преживеани под урнатините во Турција

Една недела по разорниот земјотрес што ја погоди Турција, тимовите сè уште брзаат да спасат преживеани кои сè уште би можеле да бидат под урнатините – иако хуманитарните агенции и властите предупредија дека шансите да се најдат преживеани стануваат сè поневеројатни. По 167 часа еден маж е спасен од под …

Повеќе »

Берлускони го нападна Зеленски, но премиерката на Италија уверува во „цврстата“ поддршка за Украина

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони, чија партија Форца Италија е дел од владејачката коалиција рече дека кога би бил шеф на Владата не би се сретнал со украинскиот претседател Володомир Зеленски бидејќи тој бил виновен за војната. Италијанската премиерка Џорџа Мелони реагираше по изјавата на лидерот на коалицискиот партнер, потенцирајќи …

Повеќе »

САД им порачаа на своите граѓани да ја напуштат Русија поради можна одмазда

САД им порачаа на своите граѓани веднаш да ја напуштат Русија поради војната во Украина, бидејќи им се заканува некој вид одмазда, односно агенциите за спроведување на законите во таа земја може неоправдано да ги приведат или вознемируваат. „Американските граѓани кои живеат во Русија треба веднаш да ја напуштат таа …

Повеќе »

Со приближувањето на ураганот Габриел, стотици домаќинства без струја и откажани летови во Нов Зеланд

Илјадници домаќинства во Нов Зеланд останаа без струја, а многу летови се откажани денеска поради очекуваниот ураган Габриел Министерот за управување со вонредни состојби Киеран Меканулти, предупреди дека денешниот ден ќе биде „критичен ден“ поради екстремно опасната комбинација од силни ветрови и обилни врнежи. Има откорнати дрвја, оштетувања на патиштата …

Повеќе »

Хакерски напад врз НАТО

НАТО синоќа потврди дека кибер инцидент влијаел врз работата на неговите веб-страници. – Кибер експертите на НАТО активно работат на инцидент што влијаеше на некои веб-страници на НАТО. НАТО редовно се справува со кибер инциденти и многу сериозно ги сфаќа таквите безбедносни закани, изјави претставник на НАТО за германската новинска …

Повеќе »