Breaking News

ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Пожар во бараките на ЈП „Паркови и зеленило“, пожарникарите интервенирале околу два часа

Во бараките на ЈП „Паркови и зеленило“ доцна синоќа избил пожар во кој биле зафатени околу 20 метри квадратни. Од Пожарна за МИА информираа дека добиле повик триесетина минути по полноќ и итервенирале до 1:40 часот. На терен изглегле тројца пожарникари со едно пожарникарно возило. см/мд/

Повеќе »

„Макпетрол“: Пресметките укажуваат дека државата ќе плати повеќе од еден милион евра за набавката на природен гас

Повеќе владини претставници и директорот на АД „ЕСМ“ изминатиов период во јавноста изнесоа низа невистини во врска со повикот за набавка на природен гас, во којшто учествуваше и „Макпетрол“ АД. Според нивните изјави, тие ја избрале пониската понуда, но пресметките укажуваат дека вкупната понуда на „Макпетрол“ АД за јануари годинава …

Повеќе »

Откупена речиси цела реколта тутун пред законскиот краен рок

Реколтата тутутун е речиси откупена, а до крајниот законски рок има уште месец и половина. Досега се преземеи 98 насто од ланскиот род по просечна цена од 288,1 денари, велат од Сојузот на земјоделските здруженија, нагласувајќи дека ваков брз откуп и побарувачка од 10 откупни компании не се памети. -Откупени …

Повеќе »

Трите блока на РЕК Битола работат со максимален капацитет

Најголемиот енергетски капацитет во земјава РЕК Битола после речиси три години првпат работи со трите блока. Неодамна заврши монтажата на трансформаторот на третиот блок што го изработи турската компанија „Астор“, тој е приклучен на мрежа и произведува електрична енергија. Непречено работат и останатите термопостројки во земјава РЕК Осломеј, ТЕЦ Неготино …

Повеќе »

Надминување на вредностите на азотен оксид е регистрирано кај котларата за парно греење во Цементарница УСЈЕ, покажува извештајот на ДИЖС

По извршените вонредни инспекциски надзори за амбиенталниот воздух во Цементарница УСЈЕ, Министерството за животна средина и просторно планирање соопшти дека измерените параметри од двете печки за азотен оксид (NOx), сулфур диоксид (SO2) и прашина се во рамки на дозволени концентрации според А-интегрираната еколошка дозвола, а од котларата за парно греење …

Повеќе »

ДИЖС и наложи на „Цементарница УСЈЕ“ во рок од пет дена да премине на загревање со природен гас

Државниот инспекторат за животна средина денеска издаде решение со кое на „Цементарница УСЈЕ“ и се наложува во двата котли за парно греење со моќност од 4,2 мегавати со кои се загрева фабриката да се користи природен гас како гориво, согласно добиената А-Интегрирана еколошка дозвола и да изведе соодветен приклучок за …

Повеќе »

Почна бербата на лутите пиперки во Струмичко

Деновиве почна бербата и откупот на лутите пиперки во Струмичко, кои годинава стасаа порано за повеќе од еден месец во споредба со лани. Според производителите, раната берба на оваа пиперка се должи на комбинацијата на релативно топлото време за овој период од годината и топлата вода од термалните извори во …

Повеќе »

Сојузот врачи благодарници за три странски амбасади за поддршка на интернационализација на бизнисите

13.01.2023, Скопје – Сојузот на стопански комори на Македонија додели благодарници за успешна соработка на Амбасадата на Јапонија, Амбасадата на Народна Република Кина и Амбасадата на Босна и Херцеговина со кои во изминатиот период успешно реализираше заеднички активности и проекти. Благодарниците ги примија амбасадорот на Јапонија во РСМ Казуја Отсука, …

Повеќе »

„Си-Ен-Ен“ се сели од своето долгогодишно седиште во Атланта

Американската компанија „Си-Ен-Ен“ до крајот на годината ќе се исели од „Центарот Си-Ен-Ен“, нејзиното долгогодишно седиште во центарот на Атланта. Водителките на таа кабелска телевизија кои работат во работните денови, веќе се преселиле во Њујорк или Вашингтон, но дигиталните и меѓународните сервиси на „Си-Ен-Ен“ се уште се во Атланта. Портпаролката …

Повеќе »

Ковачевски и Деспотовски ќе ја објават првата годинашна странска инвестиција во ТИРЗ

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски и директорот на ТИРЗ Јован Деспотовски денеска ќе презентираат детали за првата странска инвестиција годинава, соопшти Дирекција за ТИРЗ. Претходно, Деспотовски на средба со новинарите ќе ги сподели првичните резултати од работењето на ТИРЗ во 2022 година и очекувања за 2023. са/мд/

Повеќе »