ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Нови цени на услугите на националната „Пошта“

Агенцијата за пошти одобри нови цени за осум поштенски услуги во внатрешниот поштенски сообраќај во опфатот на универзалната услуга, што ќе бидат во сила од 1 февруари. Новите цени за пет услуги се зголемени, а за три се намалени и се донесени на барање на АД за поштенски сообраќај „Пошта …

Повеќе »

„Макпетрол“: не сакаме да бидеме параван во тендери за гас што фаворизираат една компанија

И покрај големите најави за либерализација на веќе либерализираниот пазар со природен гас, изминатиов период сме сведоци на фаворизирање на една компанија при набавката на гас и од таа причина „Макпетрол“ одлучи да не учествува на овие јавни повици. Пресметките за јануарската набавка објавена од „ЕСМ продажба“ покажуваат дека севкупната …

Повеќе »

ЕСМ продаде 3.390 мегават часови струја како ноќни вишоци од почетокот на месецов

Од почетокот на годината се произведени и продадени вкупно 3 390 мегават часови електрична енергија како ноќни вишоци, од кои 1 140 по цена од 103 евра по мегават час и 2 540 по цена од 98 евра по мегаватачас, информираше денеска владиниот соработник за енергетика Виктор Андонов, истакнувајќи дека …

Повеќе »

ПОДДРШКА ЗА ПОГОЛЕМ ИЗВОЗЕН ПОТЕНЦИЈАЛ НА КОМПАНИИТЕ ОД ЈУГОИСТОЧНИОТ РЕГИОН

Стопанската комора на Северна Македонија во согласност со својата стратешка определба продолжува со промоција на активностите за поддршка на извозните капацитети и конкурентност на македонските компании, кои се остваруваат во рамки на проектот „Поддршка на приватниот сектор за регионална интеграција“, во партнерство со Американсата агенција за меѓународен развој – УСАИД, …

Повеќе »

Нови информациски системи за управување со јавните финансии во вредност од 24,9 милиони евра

Преку проект во вредност од 24,9 милиони евра ќе се воспостават три нови информациски системи со кои ќе се подобри ефикасноста, транспарентноста и одржливоста на јавните расходи и ќе се зголеми ефективноста на администрирањето на приходите. Дваесет милиони евра се заем од Светска банка (СБ), а 4,9 милиони евра се …

Повеќе »

Потпишување договори за проектот за градење отчетни институции за управување со јавните финансии

Министерот за финансии Фатмир Бесими и директорот на Канцеларијата на Светска банка во земјава, Масимилијано Паолучи денеска ќе потпишат договори за реализација на проектот за градење ефективни, транспарентни и отчетни институции за управување со јавните финансии. Целта на проектот е да се подобри ефикасноста, транспарентноста и одржливоста на јавните расходи …

Повеќе »

Усвоен дневниот ред на 100-тата седница, во 14 чФорд ќе укине 3.200 работни места во Европаасот Собранието ќе го одржи продолжението на 99-тата седница

Американската автомобилска компанија Форд мотор планира да укине 3.200 работни места во Европа и дел од производството да префрли во САД, објави германскиот синдикат ИГ Метал. Компанијата планира да отпушти до 2.500 работници во одделот за развој на производи и до 700 во администрацијата, а поголемиот број работници што ќе добијат отказ …

Повеќе »

Формула Е и ДХЛ го обновија партнерството започнувајќи ја новата ера на Gen3 болидот

Формула Е и ДХЛ, официјалниот основач и логистички партнер на Светскиот шампионат во ABB FIA Формула Е, објавија продолжување на повеќегодишното партнерството започнувајќи ја ерата на третата генерација автомобил, Gen3 болидот, кој ќе продолжи да ја истакнува важноста на одржливоста, низ градовите ширум светот. ДХЛ е официјален основач и логистички …

Повеќе »

Ангелоски: Македонските компании да добијат шанса за инвестирање

24.01.2023, Скопје – Македонските компании треба да добијат шанса за инвестирање со тоа што целокупниот државен апарат ќе ги обезбеди потребните инфраструктурни и процедурални услови, а постапките ќе ги направи брзи и ефикасни, истакна Трајан Ангелоски, претседател на Сојузот на стопански комори на Македонија во дебатата на емисијата „24 Анализа”. „Домашната …

Повеќе »

Општина Битола утврди програма за заштита на потрошувачите

Новиот Закон за потрошувачите со директивите на Европската унија, како и значењето, улогата и придобивките на интегрирањето на родовиот аспект, ќе бидат во фокусот од серијалот трибини со битолчани кои ќе ги организираат Организацијата на потрошувачи и надлежни институции од градот. За реализација на оваа активност, за што согласност е …

Повеќе »