ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Изјава од Цементраница УСЈЕ: Обвинувањата против нас се невистинити, ќе покренеме правна постапка во интерес на вистината

  Цементарница УСЈЕ АД Скопје целосно ги отфрла неоснованите обвинувања, чија цел е дефокусирање на јавноста. За жал ваквиот однос не води кон решавање на отворените прашања. Во интерес на точно и вистинито информирање уште еднаш повторуваме дека при вонредната контрола од страна на Државниот инспекторат за животна средина, спроведена …

Повеќе »

ССК: Франција го отвора европскиот пат за македонската винска индустрија

18.01.2023 – Потпретседателот на Сојузот на стопански комори за надворешни односи и претседател на Туристичко-угостителската комора Аркан Керим реализира посета на познатиот вински регион Болен, Јужна Франција како гостин на винаријата „Шато де Гурдон” чиј сопственик е македонската винарија „Тиквеш”. Директорот на „Тиквеш” Светозар Јаневски и Керим остварија повеќе значајни …

Повеќе »

Концептот на законот за данок на екстра профит е подготвен, ќе се усогласува со стопанските комори

Концептот на законот за данок на екстра профит е подготвен но, како што денеска изјави премиерот Димитар Ковачевски, нема да биде пуштен се додека не биде усогласен со стопанските комори. Ковачевски нагласи дека законот нема да биде наметнат, туку ќе се усогласува со коморите затоа што идејата е да биде …

Повеќе »

Најавени засилени контроли на застаклените тераси на локалите во Општина Центар

Во наредниот период, Секторот за инспекциски работи на Општина Центар ќе започне со засилени инспекциски контроли на застаклените тераси на рестораните, кафе баровите и останатите локали, најавуваат од Општината. Акцијата, велат, ќе ги опфати сите нелегално изградени и застаклени тераси пред и околу локалите, кои не поседуваат одобрение за поставување …

Повеќе »

ШПАРКАСЕ БАНКА КОРИСТИ ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА ОД СОПСТВЕНО ПРОИЗВОДСТВО ПРЕКУ ИНСТАЛАЦИЈА НА ФОТОВОЛТАИЧНИ СИСТЕМИ

  Шпаркасе Банка АД Скопје, како општествено одговорна компанија што има за цел да го намали негативното влијание врз животната средина, во 2022 г. реализираше значајни проекти што ќе придонесат за подигнување на свесноста за заштита на животната средина и на тој начин даде позитивен пример за вработените, клиентите, соработниците …

Повеќе »

Град Скопје: Бидејќи нема интерес на јавниот повик, ЈСП ќе продолжи со сопствен капацитет да го извршува јавниот превоз

По истекување на рокот за пријавување на јавниот повик за приватните автобуски превозници за линиите 9,11 и 12, од Град Скопје за МИА информираат дека во недостиг на интерес за јавниот повик, Јавното сообраќајно претпријатие – Скопје ќе продолжи со сопствен капацитет да го извршува јавниот превоз. – Градот Скопје …

Повеќе »

Невработени може да завршат средно стручно образование преку „Втора шанса“

Невработени лица имаат можност да го дооформат нивното средно стручно образование преку најновата пилот програма „Втора шанса“, информираат од Агенцијата за вработување. – Програмата се спроведува во рамки на ИПА проектот „Активација на ранливи групи на пазарот на трудот“, финансиран од Европската Унија, спроведуван од Агенцијата за вработување на Република …

Повеќе »

Над 200 инспекции за пушење во затворени објкти, издадени 56 платни налози

Над 200 инспекциски надзори направиле инспекторите од Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) во текот на изминатата недела, односно во период од 10 до 14 јануари на територија на целата држава, во согласност со надлежностите кои произлегуваат од Законот за заштита од пушење при што се издадени 56 прекршочни платни налози. Како …

Повеќе »

Продолжен рокот за понуди на повикот за субвенционирани летови

До 26 јануари напладне е продолжен рокот за доставување понуди на тендерот за субвенции за нови авиолинии, којшто според првичната објава требаше да трае до задутре во 12 часот. Од Министерството за транспорт и врски за МИА изјавија дека рокот е продолжен поради измени во тендерската документација, каде во критериумите …

Повеќе »

ЕИБ: Фирмите од Централна, Источна и Југоисточна Европа сакаат да инвестираат и покрај влошените услови

Фирмите од Централна, Источна и Југоисточна Европа, и покрај влошените услови за финансирање во втората четвртина од минатата година, планирале да ги зголемат инвестициите, покажува истражувањето што го спроведе Европската инвестициска банка (ЕИБ) за влијанието на кризата врз корпоративните инвестиции. Според резултатите од истражувањето, компаниите од овие земји оцениле дека …

Повеќе »