ЛОКАЛНО

Времето сончево и релативно топло, температура до 21 степен

Времето денеска ќе биде сончево и релативно топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 17 до 21 степен. Во Скопје сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб јужен ветер. Максималната температура …

Повеќе »

Времето денеска сончево, од утре пораст на температурите

Времето денеска ќе биде сончево и релативно топло со слаб ветер од променлив правец. Максималната температура ќе биде .во интервал од 14 до 19 степени. Во Скопје ќе биде сончево претежно тивко со максимална температура до 18 степени. Утре ќе се задржи стабилно време со понатамошен пораст на дневната температура, …

Повеќе »

Посебен режим на сообраќај во центарот на Скопје

На булeварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“, на потегот од крстосницата со булеварот „Свети Климент Охридски“ до кружниот тек кај Католичка црква од 7 до 19 часот сообраќајот ќе се одвива во согласност со привремено воведен режим. Како што информираат од ЈП „Улици и патишта“ Скопје, времениот режим се воведува поради активности …

Повеќе »

Во Делчево одржана првата обука од проектот за производство на био-храна

Во Делчево се одржа првата обука во рамки на проектот „Произведи храна во склад со природата” кој го спроведува здружението на производители на органски производи „Аронија”. Обука био-храна Делчево Во рамки на онлајн обуката учествуваа ученици од Средното општинско училиште од Делчево и фармери од Пијанечко-малешевскиот регион, кои се запознаа …

Повеќе »

Приведени двајца Прилепчани за нелегално поседување пиштоли

На 17.03.2023 во Прилеп полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје при ОВР Прилеп ги лишиле од слобода А.С.(23) и Р.Р.(23), двајцата од Прилеп, кај кои при претрес било пронајдено оружје. МВР соопшти дека при претрес во нивните домови, извршени со судска наредба, кај А.С. биле …

Повеќе »

Без вода дел од Драчево

ЈП „Водовод и канализација“-Скопје известува дека денеска, од 09 30 часот, без вода ќе бидат улиците „Илија Ристевски“, „Партизански Пат“ и место наречено Три Круши во Драчево. Водоснабдувањето ќе биде прекинато поради исклучување на стара мрежа ф 80 мм на улица „Партизански Пат“ бб. Корисниците ќе бидат без вода од …

Повеќе »

Распределени средства за граѓански и спортски здруженија од Делчево за 2023 година

Општина Делчево распредели средства од Буџетот за поддршка на проекти и годишни програми на граѓански и спортски здруженија за 2023 година. Одлуката е донесена од страна на соодветните комисии кои ја соопштија листата на граѓанските организации и спортските клубови кои добиваат финансиска поддршка од Општина Делчево во 2023 година. -Општина …

Повеќе »

Посебен режим на сообраќај во Охрид во текот на претстојниот викенд

МВР ги известува граѓаните дека, поради средбата меѓу српскиот претседател и косовскиот премиер, Александар Вучиќ и Албин Курти, која викендов ќе се одржи во Охрид, на подрачјето на охридското СВР се преземаат соодветни безбедносни мерки. -Активностите се насочени кон физичко и сообраќајно обезбедување на сообраќајниците и други објекти за што …

Повеќе »

(Видео) Запленета дрога вредна половина милион евра, откриена лабораторија за производство на амфетамин во Скопје

Вчера (16.03.2023) во Скопје од страна на Единицата за недозволена трговија со дрога, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи при Одделот за криминалистичка полиција, СВР Скопје – Единица за недозволена трговија со дрога и оружје и со поддршка од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен …

Повеќе »

Пораст на дневната температура во наредните денови, в понеделник ќе достигне 23 степени

Следува период на стабилно време со пораст на дневната температура која утре ќе достигне од 10 до 17 степени, а в недела од 14 до 20 степени. Како што соопшти УХМР, утринските утре ќе се движат од -6 до 1 степен, а в недела од -4 до 2 степена. Според …

Повеќе »